Oyak Renault'ta Anlaşmazlık Sürüyor

Oyak Renault'ta Anlaşmazlık Sürüyor
Fabrikada belirsizlik devam ediyor.BURSA'da otomotiv işçilerinin bağlı oldukları Türk Metal Sendikası'nı farklı sözleşme imzalamakla suçlayıp, çalıştıkları fabrikalarda başlattıkları iş bırakma ve işyerinden ayrılmama...

Fabrikada belirsizlik devam ediyor.

BURSA'da otomotiv işçilerinin bağlı oldukları Türk Metal Sendikası'nı farklı sözleşme imzalamakla suçlayıp, çalıştıkları fabrikalarda başlattıkları iş bırakma ve işyerinden ayrılmama eyleminde sona yaklaşılırken, Oyak Renault Otomobil Fabrikası'ndaki belirsizlik devam ediyor. 'Söz uçar yazı kalır' diyen Otomotiv işçileri Bosch Fabrikası'nda işçilere verilen farkın kendilerine de kademeli olarak ödenmesini ve bunun tutanaklara geçirilmesini istiyor. Bugün Bursa'ya gelen Fransız, Alman ve İspanyol gazeteciler işçilerle görüştü.

Bursa'da Oyak Renault Fabrikası'nda başlayan iş bırakma ve işyerinden ayrılmama eylemleri 12'nci gününde de sonuçlanmadı. Tofaş Otomotiv Fabrikası ile yan sanayinin güçlü isimlerinden Coşkunöz, Mako ve Ototrim'deki eylemler sona ererken, Oyak Renault'taki görüşmeler geçen cumartesi gününden itibaren kilitlendi. İşveren temsilcileri ile en son cumartesi günü görüştüklerini açıklayan İşçilerin avukatlarından Deniz Baykal şunları söyledi:

"Oyak Renault işçisi, işveren temsilcileri ile geçtiğimiz hafta defalarca görüştüler. Kendileri, Bocsh işçilerine tanınan hakların kademeli olarak kendilerine verilmesini ve bunun tutanaklara geçirilmesini istedi. İşveren temcilisi bu teklifi kabul etti. Tutanağa geçirdik. Hatta ben yazdım. Fransızcaya çevrildi. Sonra temsilci dışarı çıkıp bir görüşme daha yaptı. MESS ile görüşmüş olabilirler. Dönünce, 'Yapılan anlaşmayı kabul ettiremedim' dediler. Görüşmeler burada koptu. En son cumartesi günü bir araya geldik. Çalışan işçiler, 'Söz uçar yazı kalır' diyerek taleplerini yinelediler. Bunun hukuki geçerlilik kazanması için adını kendilerinin koyacağı yazılı tutanak, sözleşme veya protokole dökülmesini istediler. Bu teklif de kabul görmeyince görüşmeler kitlendi. Bugün dahil bir araya gelmedik."

5 BİN 500 İŞÇİ ÇALIŞIYOR

Deniz Baykal, Bosch Fabrikası'nda çalışan işçilere verilen hakların Oyak Renault'ta görev yapanlara verilmesi halinde bu miktarın eski çalışanların aylık maaşına 200 TL, yeni işe girenlere ise 500- 550 TL arasında fark yansıtacağını sözlerine ekledi.

Renault'un üst düzey yöneticilerinden oluşan bir grubun bugün Bursa'ya geleceği bildirildi. Bu iddia doğrulanamazken, Bursa'ya gelen aralarında Fransız, Alman ve İspanyollardan oluşan 10 kişilik gazeteci heyeti eylem yapan işçilerle görüştü.

Günde yaklaşık bin 400 otomobilin üç vardiyede üretildiği OYAK Renault Fabrikası'nda yaklaşık 5 bin 500 işçi çalışıyor.