Otomobil Devi İflas Bayrağını Çekti

Otomobil Devi İflas Bayrağını Çekti
ABD merkezli elektrikli araç üreticisi Fisker, iflas başvurusunda bulundu.

Fisker'in 17 Haziran'da Delaware'de ABD İflas Kanunu'nun 11. Bölümü kapsamında iflas başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Şirket, varlıklarının satışı konusunda finansal paydaşlarla görüşmelere başladığını duyurdu.

Kuruluşundan bu yana "muhteşem" bir ilerleme kaydettiklerini belirten Fisker, "Ancak, elektrikli araç sektöründeki diğer firmalar gibi biz de verimli çalışmamızı engelleyen çeşitli piyasa ve makroekonomik zorluklarla karşı karşıya kaldık." açıklamasında bulundu.

fisker2.jpg

Ayrıca, daha önce duyurdukları üretim durdurma kararının yürürlükte olduğunu belirttiler.

Elektrikli araç piyasasında rekabetin arttığı, talebin azaldığı, finansman sağlamada yaşanan güçlükler ve küresel tedarik zinciri sorunları nedeniyle operasyonel sıkıntılar yaşandığı ifade ediliyor.

Lordstown Motors, Proterra, Electric Last Mile Solutions ve Arrival, iflas başvurusu yapan diğer elektrikli araç üreticileri arasında yer alıyor.

fisker1.png

Otomotiv tasarımcısı Henrik Fisker tarafından kurulan ABD'li şirket, Şubat ayında faaliyette kalma kabiliyetine ilişkin şüpheleri dile getirdi ve bir otomotiv ortaklığı sağlanana kadar gelecekteki projelere yatırımları duraklattı.

Fisker ayrıca Ocean EV'lerini satma mücadelesi nedeniyle iş gücünü yaklaşık %15 oranında azaltacağını da söyledi. 2023 yılında 10.000'den fazla araç üretti (ilk tahminin dörtte birinden az) ve yalnızca 4.700 civarında araç teslim etti.

Geçen ay, ABD otomobil güvenliği düzenleme kurumu, Fisker tarafından 2023 yılında üretilen bazı Ocean EV'ler için bir ön soruşturma başlattı ve bu durum, otomobillerin daha önceki üç olay nedeniyle Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından soruşturma altında olması nedeniyle firmanın sıkıntılarını artırdı.

Yüksek faiz oranlı bir ekonomide sermayeye sıkı erişim, araçlarının pazarlanması ve dağıtımıyla ilgili maliyetler ve beklenenden yavaş gelen EV talebi, şirketin nakit rezervlerini aşağıya çekti.

Nakit rezervlerinin tükenmesi, kaynak yaratma engelleri ve küresel tedarik zinciri sorunlarından kaynaklanan üretimi artırmadaki zorluklar, Proterra, Lordstown ve Electric Last Mile Solutions gibi şirketlerin iflas ilan etmesine yol açtı.