O Kasabadan Ev Almak İsteyene 1 Milyon TL Hibe Edilecek! Son Gün 27 Temmuz

O Kasabadan Ev Almak İsteyene 1 Milyon TL Hibe Edilecek! Son Gün 27 Temmuz
Türk vatandaşlarının hayalini süsleyen emekli olunca bir Ege kasabasına taşınma fikri görülen o ki İtalyanlar'da Toskana'ya yerleşme olarak zuhur etmemiş. İtalyan hükümeti nüfusun 5 binin altına düştüğü kasabalardan şikayetçi. Bu nedenle elini taşın altına koyup ev alacak olanlar için hibe başlattı. Toskana'da ev sahibi olmak ise 30 bin Euro hibeye rağmen sanıldığından zor olabilir.

Euronews'in aktardığına göre Toskana bölgesinde yetkililer, nüfusu azalan dağ kasabalarına taşınacak kişilere 10.000 ile 30.000 euro arasında ödeme yapacaklarını açıkladı.

KASABA VE KÖYLERDE NÜFUS KRİZİ YAŞANIYOR

İtalya'nın kırsal kesimleri, göç nedeniyle boşalan evler ve durgun ekonomilerle boğuşuyor. Bölge sakinleri daha iyi iş imkanları için şehirlere göç ederken, geride kalanlar hayalet kasabalar ve çürüyen evlerle karşı karşıya.

Bu sorunu çözmek için bölge konseyleri çeşitli çözümler üretti. Sicilya'daki bazı kasabalar, evleri 3 euro gibi sembolik fiyatlara satmaya başladı. Bu sayede evler bakımsızlıktan kurtulurken, kasabalara yeni sakinler de çekilmiş oluyor.

val-d-orcia-gezi-notlari5-2048x2048.webp

Toskana'da ise farklı bir çözüm tercih edildi. Yetkililer, belirli bir süre bu kasabalarda ikamet edecek kişilere maaş ödemeye başladı. Bu sayede kasabalar canlanırken, göç eğilimi de azalıyor.

Bu girişimlerin ne kadar başarılı olacağı zaman gösterecek. Ancak, İtalya'nın kırsal kesimlerini canlandırmak için ilginç ve yenilikçi çözümler sunduğu kesin.

HİBEDEN YARARLANMAK İÇİN ŞARTLAR

'Dağlarda İkamet 2024' adı verilen yeni program kapsamında başvuru sahiplerine Toskana kırsalında bir ev satın almaları için 10.000 ila 30.000 euro arasında para verilecek.

zamanda-yolculuk-siena3-2048x2048.webp

Ancak bu evin, Toskana'da nüfusu 5,000'den az olan bir dağ kasabasında olması gerekiyor. Buna ek olarak, mali katkı mülkün satın alma ve yenileme maliyetinin yüzde 50'sini geçemeyecek.

Toskana bölge başkan yardımcısı Stefania Saccardi, Toskana dağlarının "yeniden keşfedilecek köylere sahip eşsiz güzellikte bölgeler olduğunu ancak nüfusun azalmasından muzdarip olduklarını" söyledi.

"Dolayısıyla bu belediyelerden birinde yaşamaya karar vermek, özellikle gençler için hem bir meydan okuma hem de bir fırsat ve yeni bir yaşam tercihi şansı olabilir."

eb3a0883-07f6-3dcf-832f-1a0ebb5af7e8.jpg

Burada dikkat edilmesi gereken husus, hibeye kimlerin başvurabileceği konusunda katı koşullar olması.

AB VATANDAŞI OLMASI ŞARTI ARANIYOR

Başvuru sahiplerinin İtalyan vatandaşı veya başka bir Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinden birinin vatandaşı olması gerekiyor. 10 yıldan az olmamak kaydıyla oturma iznine sahip AB vatandaşı olmayan kişiler de başvurabiliyor.

Ayrıca başvuru sahiplerinin bir İtalyan kasabasında veya şehrinde ikamet kaydı olması ancak İtalyan Ulusal İstatistik Enstitüsü tarafından kategorize edildiği üzere bir dağ kasabasında yaşamıyor olmaları gerekiyor.

Başvurular, Toskana Bölgesi web sitesindeki çevrimiçi form kullanılarak yapılabilir ve 27 Temmuz günü yerel saatle 13:00'e kadar gönderilmesi gerekiyor.