O isimlerden BDDK'nın suç duyurusuna ilk yorum

O isimlerden BDDK'nın suç duyurusuna ilk yorum
BDDK'nın suç duyurusunda bulunduğu isimlereden ekonomist ler Selçuk Geçer ve Emin Çapa ile CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut süreci Halk TV'de yorumladı. .

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ekonomistler Güldem Atabay, Emin Çapa ve Selçuk Geçer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Gerekçe, "Bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz" hükmünü içeren 74. maddesine aykırılık.

BDDK'nın suç duyurusunda bulunduğu Selçuk Geçer, Emin Çapa ve Burhanettin Bulut, Halk TV'de Haber Masası'na bağlandı. Soru sormaya devam edeceklerini vurgulayan üç isim, 'Amaç korkutmak ve soru sormayı' engellemek' dedi.

'BDDK'ya hayatında başarılar diliyorum'

Ekonomist Selçuk Geçer, "Hiçbir şey düşünmüyorum. Dışardayım. Yemek yiyorum şu anda" dedi. Neyle suçlandığı konusunda tahmini olmadığını söyleyen Geçer, "Gerçekten hiçbir tahminim yok. BDDK’ya hayatında başarılar diliyorum. 20’si ile ilgili de bir soruşturma açarlarsa memnun olurum" ifadesini kullandı.

'Ne korkutabilirler, ne sindirebilirler'

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ise "Çok kirli bir para hareketi oluştu. Birileri buradan zengin oldu. Buralardan kim zengin oldu? O reklam çekilmesi birkaç gün sürmüştü. Bundan birilerinin haberi var. Bundan hesabı kim soracak. Ucuz suç duyurular ile ilgili ne bizi korkutabilirler ne sindirebilirler" dedi.

'Amaç gözdağı'

"Aslında burada bankaların itibarı değil. bize gözdağı verilmek isteniyor. Bu suç duyurusunun ayrıntılarını görmek isterim ama bu suç duyurusu benim sorgulamama engel değil" diyen Emin Çapa ise şöyle devam etti:

"İlk olarak şunu söylemek isterim ben bankaların itibarının zedelenmemesi konusunda son derece hassas davranan bir insanım. Bu konuda bana suç duyurusunda bulunulması isabetli olmuş. Bankalar itibar kurumudur. İkinci olarak burada sorunun ne olduğunu herkes gayet iyi biliyor. Sorun bankaların itibarı değil. Burada bize bir gözdağı verilmek isteniyor. Bizi susturmak istiyorlar. Burada iktidarın olmayan sahte ekonomi politikasını gerçekmiş gibi yutturmaya çalışması var. Beni bir kenara bırakın Durmuş Yılmaz gibi Merkez Bankası'nda yöneticilik yapmış olan bir insan itibarsızlaştırılıyor. Öyle yağma yok. Ben kendi adıma şunu söylemek isterim halkıma karşı vicdanen rahat olmak ve ekonomi habercisi olarak görevimi yapmaya devam ediyorum. İlk başta iktidar şeffaf olmalı. Bankaların arka kapısından milletin parasını satmalarını soracağım. İktidar bize yanıt versin milletin parasını arka kapılardan kimlere kaçtan sattıklarını açıklasın. İktidar önce kendisine baksın arka kapıdan çevirdiği dolapları halkına anlatsın."