Nebati, “Kamu olarak 241.3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz” dedi: Bu neyin hesabı??

TBMM’ye sunulan 1 trilyon 80 milyar liralık ek bütçeyle birlikte, 1 trilyon 258 milyar olarak öngörülen 2022 yılı merkezi yönetim bütçe vergi gelir hedefi yüzde 86 artırılarak 2 trilyon 342 milyar liraya çıkarıldı. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, "Enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla kamu olarak bu yıl 241.3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz" iddiasında bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Haziran 2022 02:06
Nebati, “Kamu olarak 241.3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz” dedi: Bu neyin hesabı??

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM’ye sunulan ek bütçeye yönelik açıklamalarda bulunurken, enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla kamu olarak 2022 yılında 241.3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçtiklerini iddia etti ancak bu vergi kalemlerinin ne olduğunu belirtmedi. Oysa TBMM’ye sunulan bütçe kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinde, 2022 yılında öngörülen merkezi yönetim bütçe vergi gelir hedefinin yüzde 86 oranında artırılarak 1 trilyon 258 milyar liradan 2 trilyon 342 milyar TL’ye yükseltildiği belirtiliyor. Nebati, ek bütçeyle vatandaşların yanında olacaklarını da savunarak, şunları söyledi:

“Bizler bu ek bütçeyle vatandaşlarımızın hanelerinde tükettiği doğalgaz ve elektriği daha ucuza kullanabilmelerini, çiftçilerimizin, işçilerimizin, emeklilerimizin, çalışanlarımızın ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızın daha fazla yanında olabilmeyi, ülkemizin büyüme ve istihdam potansiyeline katkı sağlayacak yatırımları daha hızlı tamamlayabilmeyi amaçlamaktayız.”

Enflasyonu düşürdük, düşürmek için mücadele ediyoruz

Azalan dış finansman ihtiyacı ile birlikte enflasyon üzerindeki kur baskılarının düşeceğini öngördüklerini de vurgulayan Nebati, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“90’lı yıllarda kronik bir sorun haline gelen enflasyonu, iktidara geldiğimiz andan itibaren uyguladığımız ihtiyatlı politikalarla düşürdüğümüz gibi tekrar düşürmek için mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarını etkileyen olağanüstü fiyat artışlarının alım güçlerine en az düzeyde yansıması için azami çabayı gösteriyor ve gerekli adımları ivedilikle atıyoruz.”