Nebati, beyin yaktı... Dolar 18: Türk Lirası değer kazanmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ tezinden sonra Bakan Nebati’den de ekonomi kurallarını alt üst eden bir açıklama geldi. Nebati, “(Dolar) enflasyonun altında gittiği için Türk Lirası değer kazanıyor” dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Ağustos 2022 15:08

Açıklamalarıyla tartışma yaratan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın konuşma yasağı getirdiği iddia edilmişti. Bu yasağın ardından sessizliğe gömülen Nebati, a Haber'de katıldığı canlı yayında yine tartışma yaratacak açıklamalar yaptı.

'Türk Lirası reel olarak değer kazanıyor'

"'Türk lirasını öldürdünüz' demek elbette karşılığı olan bir cümledir" sözleriyle hatalarını kabul eden Nebati'ye göre Türk lirası değer kazanıyor. Nebati, "Türk Lirası enflasyonun altında gittiği için Türk Lirası reel olarak değer kazanıyor. 18 liraya geldi, 'Türk lirasını öldürdünüz' demek elbette karşılığı olan bir cümledir ama 20 Aralık’taki 18 liraya gelmesiyle bugün itibarıyla enflasyondaki artışla buraya gelmesi arasında bir fark olduğu kabul edilmelidir" dedi.

'Bu enflasyonla sokağa çıkabiliyorum'

“Enflasyon kontrol altında” diyerek göreve geldiği Aralık 2021’de yüzde 21.31 olarak devraldığı enflasyonu 7 ayda yüzde 273.53 artırarak yüzde 79.6’ya çıkaran Nebati, çok konuşulacak açıklamalarına aynı programda yenilerini ekledi.

Nebati'nin “Yabancı ülkenin bir bakanıyla sohbet ediyoruz; ‘sizin enflasyon çok yüksek’ dedi ben de doğru dedim. Biz bununla mücadele edeceğiz, bunu çözeceğiz, kararlıyız ama bakın ben bu enflasyonla sokağa çıkabiliyorum. Siz yüzde 10’luk enflasyonla sokağa çıkamıyorsunuz” sözleri pes dedirtti.

Nebati'nin ekonomi kurallarını alt üst eden cümleleri:

  • "Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar" (Haziran 2022)
  • ''Bir problem mi yaşadınız? Rahat olun. Bize hemen ulaşırsınız. Bürokrasiyi alaşağı ederiz, arkamızda Cumhurbaşkanımız var rahat olun. Mevzuatı da değiştiririz'' (Mart 2022- Fransa’da yatırımcılara yaptığı konuşma)
  • Hani hep hayal edersiniz ya, bir uyusam da 6 ay sonra uyansam diye. Türkiye çok farklı noktalara gidecek, çok. (Arallık 2021)
  • "Dövize endeksli TL mevduat sistemine talep nasıl?" sorusuna "Rakamlar çok iyi. Gözlerimin içine bakar mısınız Gülçin Hanım. Ne görüyorsunuz gözlerimde?" (Aralık 2021)