Müjde! Doğalgaza İndirim Geliyor

Müjde! Doğalgaza İndirim Geliyor
İran, Ankara ile Tahran arasında doğalgaz fiyatları nedeniyle yaşanan anlaşmazlığın ardından verilen tahkim kararını kabul ettiİran gazında müjdeli gelişme. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı İbrahim Rahimpur, Ankara ile...

İran, Ankara ile Tahran arasında doğalgaz fiyatları nedeniyle yaşanan anlaşmazlığın ardından verilen tahkim kararını kabul etti

İran gazında müjdeli gelişme. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı İbrahim Rahimpur, Ankara ile Tahran arasında doğalgaz fiyatları nedeniyle yaşanan anlaşmazlığın ardından verilen tahkim kararını kabul ettiklerini belirterek, "Tahkimin gereğini daha fazla gaz vererek veya nakit olarak yerine getirmemiz lazım. İçiniz rahat olsun, paranız bizde kalmaz. Sorun yakında çözülecek" dedi. Enerji Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin tahkimi kazandığını ve geriye dönük olarak yaşanacak indirimin en kısa halka yansıtılması için harekete geçileceğini söylemişti.

Bölgesel ve ikili konularda siyasi istişarelerde bulunmak üzere Ankara'ya gelen İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Rahimpur, soruları yanıtladı.

Rahimpur, doğalgaz konusunda daha önce Türkiye ile farklı düşüncelere sahip olduklarını kaydederek, "Bu konuyla ilgili iki taraf bir türlü anlaşamadı. Konu tahkime intikal etti. Dolayısıyla tahkimden Türkiye lehine çıkan kararı kabul ediyoruz. Ancak, tahkim bizlere 'ben bu kararı verdim, kendiniz bir araya gelin ve anlaşın' dedi. Şimdi bu süreç işliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Sorun çözülecek

Rahimpur, iki ülkenin uzmanlarının bir araya gelerek tahkimin sonuçlarını müzakere ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Büyük bir ihtimalle İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene de Türkiye'ye gelecek. Dolayısıyla bu sorun yakında çözülecek. Edindiğim bilgiye göre, şu anda uzmanlar konuşuyor zaten. Halen İran'dan doğalgaz ihraç ettiğimiz borunun da vanası kapalı değil. Biz doğalgaz satıyoruz ve parasını alıyoruz. Tahkimin kararını kabul ediyoruz, bunun gereğini daha fazla doğalgaz vererek veya nakit olarak yerine getirmemiz lazım. İçiniz rahat olsun, paranız bizde kalmaz."

Yaptırımların kalkması sonrası İranYaptırımların kaldırılmasının ardından İran'ın enerjide izleyeceği yol haritasını da değerlendiren Rahimpur, "Yeni süreçte İran'ın hem doğalgaz hem de petrol ihracatı artar, herhangi bir öncelik söz konusu değil. Arz-talep meselesi pazar ne istiyorsa ona göre cevap vereceğiz" dedi.

Yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek için çok fazla projelerinin olduğunu anlatan Rahimpur, "Ulaştırma, demiryolları, petrol rafineleri, otel ve fabrika yapımı, güneş, rüzgar enerjileri gibi konularda projelerimiz var.

Öncelikle yarım kalan 2 bin projeyi tamamlamamız gerekiyor, İran pazarı herkes için cazibeli. Söz gelimi, Türkiye İran'da bin tane otel yapma işine girebilir. Projeyi kendilerine veririz" ifadelerini kullandı.

Halkımıza yansıtacağız

Geçen hafta Türkiye'nin İran'a açtığı tahkimi kazandığı belirtilmiş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da, "Geriye dönük olarak işleyecek bu indirimi inşallah en kısa sürede halkımıza yansıtmayı düşünüyoruz" diye konuşmuştu.