Milyonlarca Emekliyi Heyecanlandıran Açıklama: "Erdoğan Kabine Toplantısından Sonra Mikrofonun Başına Geçecek ve Açıklayacak"

Milyonlarca Emekliyi Heyecanlandıran Açıklama: "Erdoğan Kabine Toplantısından Sonra Mikrofonun Başına Geçecek ve Açıklayacak"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca emeklinin 31 Mart seçimleri öncesinde gösterdiği öfkeye karşılık geri adım atmaya hazırlanıyor. Meclis'ten 3 bin TL olarak geçirilen emekli ikramiyelerinde yeni bir düzenlemeye gidileceği belirtilirken, açıklamanın yarın yapılacak Kabine Toplantısı sonrasında gelmesi bekleniyor.

Yeni yılda SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensupları için yüzde 49.25 oranında zam açıklayan iktidar, en düşük emekli maaşını ise yalnızca 2 bin 500 lira yükseltmiş ve 10 bin TL seviyesine çekmişti.

31 Mart seçimleri öncesinde miting turuna başlayan Erdoğan, gittiği her şehirde emeklilerin yoğun öfkesi ve isyanı ile karşılaştı. Seçim öncesi seyyanen zam beklentilerine kapıyı kapatan Erdoğan'ın hedefinde ise emekli ikramiyelerinin olduğu aktarıldı.

"ERDOĞAN YARIN MİKROFONLARIN BAŞINA GEÇECEK VE DUYURACAK"

Kısa Dalga yazarı Mehmet Çetingüleç'in aktardığı kulis bilgisine göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edilen ve emekli ikramiyelerini 3 bin TL'ye yükselten düzenleme, Erdoğan'ın imza atmaması ile geri dönecek.

tl6.webpYarın Beştepe'de yapılacak kabine toplantısı sonrasında Erdoğan'ın emekliler için ödenecek ikramiye tutarını 10 bin lira olarak açıklaması bekleniyor. Bu hamle ile seçim öncesinde emeklilerin oyunu almaya ve öfkelerini yatıştırmaya çalışacak olan Erdoğan, öte yandan da ikramiye ödeme tarihlerinin 31 Mart öncesine kaydırılmasını sağlayacak.

Emekli, sandığa gitmeden önce hem maaşını hem de 10 bin liralık ikramiyelerini alacak ve bu şekilde hükümete duyulan öfkenin önüne geçilmesi sağlanacak. Halihazırda 3 bin lira olan emekli ikramiyeleri, 2018 yılında 1000 TL olarak ödeniyordu.

EMEKLİNİN HAKKINI, LÜTUF GİBİ VERECEKLER

Dönemin ikramiye tutarının, asgari ücrete oranı dikkate alındığında, bugünkü 17 bin 2 lira olan asgari ücret ile kıyaslanan emekli ikramiyelerinin, mevcut ekonomik şartlarda zaten 10 bin lirayı aşması gerekiyor. Erdoğan'ın büyük bir mucize gibi sunmaya hazırlandığı ikramiye vaadi, aslında emeklinin yıllar içerisinde normal zamlarını alması halinde hakkı olan paraya denk düşmekte.

para2.jpg"İKRAMİYELER 10 BİN LİRAYA YÜKSELTİLECEK"

Konuya ilişkin detaylar paylaşan iddia sahibi Mehmet Çetingüleç, konuya ilişkin "Yerel seçimler yaklaşırken emeklilerin geçim sıkıntısının giderek artması iktidarı yeni adımlar atmaya zorluyor. Emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin 2 bin TL'den 3 bin TL'ye çıkarılması ve iki bayram için toplam 6 bin TL ödeme yapılacağının açıklanması emeklilerin tepkisini çekmişti. Emekli aylıklarında beklenen artışların olmamasının ardından umutlarını bayram ikramiyelerine çeviren emeklilerin durumu, iktidarı yerel seçimler öncesi zora soktu" ifadelerini kullandı.

Çetingüleç, iktidar kulislerinde konuşulan şu iddiaları duyurdu:
"İktidar kulislerine yansıyan son bilgilere göre ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazartesi günü (yarın) yapılacak kabine toplantısından sonra emekli ikramiyelerine yönelik bir açıklama yapacak.

Buna göre Erdoğan'ın bayram ikramiyesinin 3 bin TL'den 10 bin TL'ye çıkarılmasını duyuracağı öne sürülüyor. Böylece 2023 yılında 2 bin TL olan ikramiyeye 5 kat zam yapılmış olacak.

İktidar kanadından kulislere yansıyan bilginin doğru çıkması halinde emekliler Ramazan ve Kurban Bayramı'nda 10'ar bin TL, yani toplamda 20 bin TL ikramiye alacak."