Meşhur Gökdelenin Sahibi İflas Bayrağını Çekti

Meşhur Gökdelenin Sahibi İflas Bayrağını Çekti
Almanya’nın Frankfurt’ta şehrinin önemli binalarından biri olan ve ülkenin merkez bankasının da bir bölümüne ev sahipliği yapan Trianon gökdeleninin sahibi iflas başvurusunda bulundu.

Almanya'nın finans başkenti Frankfurt'taki Trianon gökdeleninin sahibi Geschaeftshaus am Gendarmenmarkt iflas başvurusunda bulundu.

Trianon'un internet sitesinde, "Frankfurt silüetinin önemli bir parçası" olarak tanımlanan kule, Almanya'nın merkez bankasının bir bölümüne ve en büyük varlık yöneticilerinden biri olan Deka'ya ev sahipliği yapıyor.

Mahkemeye bugün sunulan bir belgeye göre, 186 metrelik 45 katlı Trianon gökdeleninin sahibi Geschaeftshaus am Gendarmenmarkt'ın dün Frankfurt mahkemesine iflas başvurusunda bulunmasının ardından şirkete bir iflas yöneticisi atandı.

Alman emlak piyasası, yıllarca süren düşük faiz, ucuz enerji maliyetleri ve güçlü ekonomi sayesinde güçlü bir büyüme sergilemiş ve Alman ekonomisine yılda 730 milyar Euro katkı sağlamıştı. Bu meblağ, Alman ekonomisinin yaklaşık beşte birine tekabül ediyor.

trianonjpg-prythtzpoeaecdqu9tgv8w.jpg

Fakat emlak piyasasındaki bu güçlü büyüme, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yükselen enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını hızla artırmaya başlamasıyla sona erdi. Bunun sonucu olarak, emlak finansmanı azaldı, anlaşmalar suya düştü, projeler durdu, büyük emlak geliştirme şirketleri iflas etti ve bazı bankalar sarsıldı.

ABD ve diğer ülkelerde olduğu gibi, Almanya ve finans başkenti Frankfurt'ta da ofisler kısmi evden çalışma nedeniyle, düşük doluluk oranlarına sahip.

İflas yöneticisi Bundesbank ve bina yöneticisi sorulara cevap vermedi.