Mersin'e 1,5 Milyarlık Liralık Yatırım Yapmıştı! Borsa Devi, Avrupa'dan Milyonlarca Liralık Kredi Çekti

Mersin'e 1,5 Milyarlık Liralık Yatırım Yapmıştı! Borsa Devi, Avrupa'dan Milyonlarca Liralık Kredi Çekti
Sabancı şirketlerinden Çimsa'nın Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamaya göre, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 25 milyon euro tutarında kredi anlaşması imzaladı. Anlaşma 2 yılı anapara geri ödemesiz ve toplam 5 yıl vadeli olacak.

Şirket'ten KAP'a yapılan açıklamaya göre, anlaşma 2 yılı anapara geri ödemesiz ve toplam 5 yıl vadeli olacak.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Bu anlaşma ile EBRD, Türkiye'de ilk defa bir çimento şirketine uzun vadeli finansman kaynağı sağlamış olacaktır. Söz konusu kredi, Şirketimizin 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarında net-sıfır emisyona ulaşma hedefi kapsamında Eskişehir fabrikasında yapacağı güneş enerjisi santrali, atık ısıdan elektrik üretimi yatırımı ve diğer enerji ve verimlilik yatırımlarında kullanılacaktır."

Mersin'e 1,5 milyar liralık yatırım

Sabancı Topluluğu şirketlerinden Çimsa, gri, beyaz ve kalsiyum alüminat çimento (CAC) üretim tesisini Mersin Fabrikası'nda yeni CAC yatırımını geçtiğimiz ay tamamladı.

Yapımı 16 ayda tamamlanan ve 1,5 milyar liralık yatırımla hayata geçen tesiste üretilecek ürünlerin yüzde 90'ı Mersin'den dünyaya ihraç edilecek. Böylece, Çimsa, CAC alanında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olacak.