Merkez Bankası Kritik Faiz Kararını Açıkladı, Faiz Artışında Sona Mı Gelindi? | Son Dakika

Son Dakika: Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Piyasaların faiz kararına tepkisi merak ediliyor. Merkez Bankası'nın açıklamasındaki ifadeler dikkat çekti.

Son Dakika haberine göre Merkez Bankası, merakla beklenen faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankası faizi 500 baz puan artırarak 35'ten 40'a çıkardı. Bu artış Merkez'in altıncı faiz artışı oldu.

merkez-bankasi-faiz.jpg

PİYASANIN BEKLENTİSİ 250 BAZ PUANLIK ARTIŞ ŞEKLİNDEYDİ

AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 250 baz puan artırılarak yüzde 37,50'ye çıkartılacağını tahmin etmişti.

Küresel finans kuruluşlarının tahmini de paralel yönde. JPMorgan dünkü toplantıda 250 baz puanlık bir artış öngörmüştü.

Aynı şekilde Morgan Stanley de faizin yüzde 37,50'ye çıkmasını bekliyordu.

‘SIKILAŞMANIN SONUNA GELİYORUZ’ MESAJI

Merkez Bankası PPK metninde ise “Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirmiştir. Bu çerçevede, parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma adımları kısa bir zaman diliminde tamamlanacaktır” ifadelerine yer verdi.

ARALIKTA FAİZ ARTIŞI DURDURULACAK MI?

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Özatay, Merkez’in aralıktan sonra faiz artışını durduracağını ima ettiğini belirterek “Merkez Bankası’ndan doğru bir faiz kararı. Ayrıca, politika faizini bir kez daha artırıp (muhtemelen Aralık’ta) sonra duracağını da ima etti. Bu da mevcut koşullarda uygun görünüyor. Karar metni de düzgün” ifadelerine yer verdi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 35’ten yüzde 40 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

Kurul politika kararlarını, parasal sıkılaştırmanın birikimli ve gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlemeye devam edecektir. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

merkez-bankasi-faiz1.jpg

FAİZ ARTIŞLARI

Merkez Bankası, Ekim ayı toplantısında, yüzde 30 olan faiz oranı 500 baz puan artışla 35'e çıkarılmıştı. Bu artış Merkez'in beşinci beşinci faiz artırımı olmuştu.

Merkez Bankası, haziran ve temmuz aylarında toplam 900 baz puanlık faiz artışıyla politika faizini yüzde 8.5'tan 17,5’e çekmişti.

Enflasyondaki hızlanma üzerine TCMB, 24 Ağustos'taki toplantısında 750 baz puanlık rekor artışla faizi yüzde 25'e yükseltti.

21 Eylül’deki toplantıda da 500 baz puanlık artışla politika faizi yüzde 30’a çekildi.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI TOPLANTI TAKVİMİ 2023

21 Eylül 2023

26 Ekim 2023

23 Kasım 2023

21 Aralık 2023

merkez-bankasi-faiz-dolar.jpg

DOLAR'DA DURUM NE?

Dolar/TL, bugün piyasa açılışında 28,9188'İ görerek tarihi zirveye çıktı. İstanbul serbest piyasada saat 09.15 sıralarında dolar 28,8510 liradan, euro 31,4780 liradan işlem görüyor. Serbest piyasada 28,8490 liradan, euro ise 31,4760 liradan alınıyor.
Dün doların satış fiyatı 28,8340 lira, avronun satış fiyatı ise 31,3630 lira olmuştu.