Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı! KKM'den Çıkışlar Hızlandı

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı! KKM'den Çıkışlar Hızlandı
Kur korumalı mevduatlardan çıkışların önceki iki haftaya göre hızlanması dikkat çekiyor.

21 Haziran haftasını baz alan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre kur korumalı mevduatlarda 35,8 milyar TL'lik düşüş yaşandı. Bu durum önceki iki haftaya göre çıkışların ani bir hızlanma yaşadığını işaret ediyor. Böylece kur korumalı mevduatların büyüklüğü 2 trilyon 33 milyar tl seiyesine geriledi.

DÖVİZ MEVDUATLARI ARTIYOR

Merkez Bankası verilerine göre yurt içi döviz mevduatları geçen hafta 2,3 milyar dolar artışla 165,1 milyar dolara yükseldi. Artış arite etkisinden arındırıldığı zaman ise dolar mevduatları 1,63 milyar dolar seviyesinde kalıyor.

kkm.jpg

TEMMUZ'DA KKM'YE VERGİ AVANTAJI SONA ERİYOR

Kur korumalı mevduatlarda düşüş hızlı şekilde devam etsede ekonomi yönetimi KKM'ye karşı tedbirler almaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek KKM'ye dahil şirketlere uygulanan vergi avantajının temmuz ayında sona ereceğini açıklamıştı.

Şimşek, "Kur korumalı mevduattan (KKM) çıkış bizim önemli bir önceliğimizdi ama başından söyledik, dedik ki 'piyasayı bozmadan, piyasada sorun yaratmadan çıkacağız'. Ve gerçekten çıkıyoruz. Artık Türk lirası cinsinden KKM’ye son verdik. Döviz cinsinden de şimdiden haber vereyim Temmuz'da biz şirketlerin vergi avantajını yenilemeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.