Merkez Bankası, 'Bedel ödeyecekler' diyen Erdoğan'ı böyle yalanladı

Merkez Bankası, 'Bedel ödeyecekler' diyen Erdoğan'ı böyle yalanladı
Merkez Bankası, dövizdeki yükselişin olağan olduğunu söylerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz Cuma günü TL'nin Dolar ve Euro karşısındaki değer kaybıyla ilgili olarak, finans sektörünü "Seçim sonrasını bedelini ağır ödeyecekler" sözleri ile uyarmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün İstanbul'da düzenlenen Yenikapı mitinginde, "Ey finans sektörünün içinde olanlar kalkıp da piyasadan dövizleri toplayın döviz yükselecek bu tür provokatif eylemlerin içine giriyorsanız bunun bedelini çok ağır ödeyeceksiniz" dedi.

►Erdoğan'dan döviz çıkışı: Seçim sonrası bedelini ödeyeceksiniz

 

Merkez Bankası'ndan bugün yapılan açıklamada ise kurdaki yükselişin olağan karşılandığı söylendi. 

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ülkemiz ekonomisine ilişkin makro göstergeler koordineli politika adımlarının etkisiyle dengelenme sürecinin devamına işaret etmektedir. Öncü veriler ilk çeyrekte yurt içi talepte ılımlı bir toparlanmanın gerçekleştiğini göstermektedir. Mal ihracatı ve turizm talebindeki güçlü seyirle birlikte net ihracat  büyümeye yüksek katkı vermektedir. Bu çerçevede cari dengedeki iyileşmenin hızlanarak sürmesi beklenmektedir.

Ekonomik dengelenme sürecinde para politikası fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda şekillenirken maliye politikası ile güçlü eşgüdüm enflasyonla mücadeleyi desteklemektedir. Diğer taraftan, Merkez Bankası rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmektedir. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yıl finansal piyasalarda yaşanan oynaklıklar sonrasında rezervlerde artış trendi gözlenmiştir. Brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmalar ise olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklanmakta olup öngörülmeyen bir durum söz konusu değildir.

Finansal piyasalarda gözlenen oynaklıklar ve sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmekte olup para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçlar, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edilecektir.

►Dolar güne böyle başladı! Dolardaki yükseliş sürecek mi?