Memur Ve Emeklinin Zammı İçin İkinci Veri Hesaplandı! İşte Yeni Rakamlar

Memur Ve Emeklinin Zammı İçin İkinci Veri Hesaplandı!  İşte Yeni Rakamlar
Şubat ayı enflasyon verisi TÜİK tarafından açıklandı: Aylık enflasyon yüzde 4,53, yıllık enflasyon ise yüzde 67,07 olarak gerçekleşti. Bu veriler birçok başlığı etkilerken, memur, emekli ve emeklilerin maaşlarında ne gibi değişiklikler olacak merak konusu oldu.

TÜİK'in şubat ayı enflasyon verilerini açıklamasıyla beraber milyonlarca memur, memur emeklisi, SGK ve Bağ-Kur emeklisini ilgilendiren yılın ikinci enflasyon verisi de belli oldu.

paratl200.png

Şubat Ayı Enflasyon Rakamı Ne Kadar Oldu?

Enflasyon şubat ayında beklentileri aşarak aylık bazda yüzde 4,53 artış kaydetti. Yıllık bazda ise yüzde 67,07 olarak gerçekleşti.

para2.png

Memur Ve Emeklilerin Maaşı Ne Kadar Artacak?

Ekonomim'de yer alan habere göre; SSK, Bağ-Kur emeklisi bilindiği üzere her yıl Ocak-Temmuz dönemi olmak üzere 6 aylık dilimler halinde zam alıyor. Şubat ayında enflasyon aylık yüzde 4.53 olarak gerçekleşti. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri ocak ayı için yüzde 6,70, şubat ayı için de yüzde 4.53 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. Böylece ikinci aydan zam yüzde 11.53 olarak belirlendi.

para.png

Nihai emekli zammı 3 Temmuz'da TÜİK'in Haziran ayı rakamlarını açıklamasıyla kesinleşecek. 10 bin TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı da Temmuz ayında yeniden değerlendirilecek.

Memur maaşları ile memur emeklisinin aylıklarına 2024'ün ilk 6 ayında yüzde 15, ikinci 6 ayında yüzde 10, 2025'in ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayında yüzde 5 zam yapılacak.

Enflasyon zam oranlarından yüksek kalırsa memur ve memur emeklileri enflasyon farkını da zam olarak maaşlarında görecek.