Memur ve Emeklilerin Zam Oranını Belirleyecek Kritik Veri Pazartesi Açıklanıyor!

Memur ve Emeklilerin Zam Oranını Belirleyecek Kritik Veri Pazartesi Açıklanıyor!
Milyonlarca emekli ve memur nefesini tuttu, pazartesi açıklanacak enflasyon rakamlarını bekliyor. Kasım ayı enflasyonu pazartesi günü açıklanacak. 15 ekonomistin katıldığı anketin sonuçları belli oldu.

Memur ve emeklilerin gözü enflasyonda, Kasım enflasyonu pazartesi günü açıklanacak

Enflasyon rakamları milyonlarca memur ve emeklileri yakından ilgilendiriyor. Memur ve memur emeklileri enflasyon farkı alırken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise enflasyon kadar zamma hak kazanıyor. Temmuz, ağustos, eylül ve ekim ayına ilişkin enflasyon rakamının açıklanması sonrasında gözler kasım enflasyonuna çevrildi.

enflasyon.jpg

Kasım enflasyonu pazartesi günü açıklanacak

Türkiye İstatistik Kurumu, kasım ayı enflasyon rakamlarını pazartesi günü açıklayacak.

Tüketici Fiyat Endeksi ekimde aylık bazda yüzde 3,43 artış göstermişti. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 61,36 olarak kaydedilmişti.

Pazartesi günü, yılın 11. enflasyon verilerini oluşturacak olan kasım ayı enflasyon rakamları açıklanacak.

enflasyon-zam-orani.jpg

Kasım ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 15 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Buna göre, ekonomistlerin kasım ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 3,68 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin kasım ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 3 en yüksek yüzde 4,60 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin kasım ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre bir önceki ay yüzde 61,36 olan yıllık enflasyonun yüzde 62,61'e çıkacağı hesaplanıyor.

enflasyon-zam-orani1.jpg

Yıl sonu enflasyon beklentisi de kasımda yüzde 66,80 oldu.

Öte yandan, yılın ikinci yarısında enflasyon verilerine bakıldığında, aylık enflasyon verileri temmuzda 9,49, ağustosta 9,09, eylülde 4,75, ekimde 3,43 artış göstermişti.