Memur Ve Emeklilerin Zam Hesabında Son Tablo

Memur Ve Emeklilerin Zam Hesabında Son Tablo
Memur ve emeklinin gözü maaş zammında. 6 aylık enflasyon verilerine göre netleşecek maaş zammında gözler kasım ve aralık ayı verilerine çevrildi. Peki memur ve emeklinin zam hesabında son tablo nasıl? İşte detaylar

Milyonlarca memur ve emekli maaş zammı nedeniyle enflasyon rakamlarını yakından takip ediyor. 6 aylık enflasyon verisine göre maaş zammı belirlenirken 4 Aralık Pazartesi günü Kasım ayının enflasyon verisinin açıklanmasıyla 5 aylık zam oranı netleşmiş olacak. 3 Ocak'ta ise aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla zam oranı belli olacak.

2-002.jpg

Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alıyorlar. Temmuz ayında yüzde 6'lık sözleşme zammı alan memur ve emekliler bu oranı aşan miktarda enflasyon farkına hak kazanacak.

Ekim sonu itibarıyla bu rakam yüzde 22'yi aşmış durumda. Net rakam kasım ve aralık aylarına ilişkin enflasyon verisiyle belli olacak.

3-003.jpg

SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 ayda bir oluşan enflasyon oranı kadar zamma hak kazanıyor. Dört aylık enflasyon verisi açıklandığı için şu anlık yüzde 29,41'lik zam imkanı doğdu. Yılın kalan iki ayına ilişkin verilerin açıklanmasıyla zam oranı netleşecek.

4-002.jpg

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, kasım ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 3,68 artacağını tahmin etti.

5.jpg