Memur-Sen Vergi Sisteminde Adalet İçin 6 Öneri Sundu

Memur-Sen Vergi Sisteminde Adalet İçin 6 Öneri Sundu
Memur-Sen, vergide adaletin sağlanması için kapsamlı bir çözüm modeli sunduğu "Adil, Makul ve Sürdürülebilir Vergi Sistemi" raporunu tanıttı.

Memur-Sen, "Adil, Makul ve Sürdürülebilir Vergi Sistemi" başlıklı kapsamlı bir rapor hazırladı. Sendikanın genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, mevcut vergi sisteminin adaletsiz olduğunu belirterek, raporun vergide adaleti bozan tabloyu çerçevelediğini ve politika önerileriyle bütünlüklü bir çözüm modeli sunduğunu söyledi.

"VERGİ SİSTEMİ ADİL DEĞİL"

Milli gelirden alınan pay noktasında alt ve yüksek gelir grupları arasındaki uçurumun derinleştiğine dikkat çeken Tonbul, "Orta sınıfın giderek ortadan kalktığı bir zeminde, vergide adaletin hem sabit gelirli geniş kitleler hem de kamu vicdanı açısından önemi büyüktür" dedi.

Tonbul, Türkiye'deki mevcut vergi sisteminin gelire göre vergilendirme yerine toplumun tümünü vergilendirdiğini vurgulayarak, "En temel ihtiyaçlar için bile gelir durumuna bakılmaksızın vergilendirme yapılması insani olmadığı gibi, zenginle fakirin aynı vergiyi vermesine neden olması bakımından da adil değildir" şeklinde konuştu.

"AİLE DOSTU BİR VERGİ TARİFESİ OLMALI"

Tonbul, hazırlanan raporun yeni nesil bir vergi mimarisi önerdiğini belirterek, raporda öne çıkan önerileri 6 başlık halinde şu şekilde sıraladı:

  • Vergi gelirinde doğrudan vergilerin payı artırılmalı, dolaylı vergilerin payı azaltılmalıdır.
  • Doğrudan vergilerin azalmasına ve dolaylı vergilerin artmasına neden olan kurumlar vergisindeki istisna, af ve benzeri uygulamalar sonlandırılmalıdır.
  • Zorunlu tüketim ve ihtiyaç ürünleri ÖTV/KDV dışına çıkarılmalıdır. KDV ve ÖTV oranları günün ekonomik koşullarına göre güncellenmeli ve oranlar düşürülmelidir.
  • Medeni durum ve çocuk sayısını dikkate alan aile dostu bir vergi tarifesine geçilmelidir. Servetin vergilendirilmesine yönelik gerekli adımlar atılmalıdır.
  • Vergi mevzuatı sade, anlaşılabilir ve öngörülebilir olmalıdır.
  • Vergi istatistik ve verileri araştırmacılara ve kamuoyuna açılmalıdır.

PROF. DR. MUSTAFA ÇOLAK'TAN SUNUM

Raporu hazırlayan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çolak, katılımcılara bir sunum yaparak raporun ayrıntılarını ve önerilerini paylaştı. Toplantı, raporun kamuoyuna duyurulması ve vergide adaletin sağlanması için yapılması gerekenlerin vurgulanması açısından önemli bir adım olarak değerlendirildi.

memur-sen-den-vergi-raporu-6-talep-aciklandi.webp

memur-sen-adil-makul-ve-surdurulebilir-vergi-sistemi-raporu-hazirladi-b220302.jpg

Kaynak:AA