Mehmet Şimşek'ten KDV Açıklaması: Son Noktayı Koydu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın gıdadaki KDV istismarını önlemek için hazırladığı düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. Mehmet Şimşek, lokanta ve kafelerde satılan yiyecek ve içeceklerdeki KDV'lerin artırıldığı yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı. Şimşek, "KDV artışı yapılmadı" dedi.

KDV oranlarındaki değişiklikler, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in müdahalesi ile ‘düzenleme’ye dönüştü.

Vergilerin “arttığı” haberlerin yayılması ve artan tepkiler üzerine Anadolu Ajansı ve TRT Haber’in Şimşek’in açıklaması sonrası dillerini değiştirerek “artış” yerine “düzenleme yapıldı” demeleri dikkat çekti.

KDV'nin ürünlerin satıldığı yerlere göre değişmesi vatandaşın cebinden çıkan parayı artıracak. KDV oranının düzenlenmesiyle bazı işletmeler bunu fiyatlarına yansıtmak zorunda kalacak.

ŞİMŞEK AÇIKLAMA YAPTI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı açıklamada, "KDV artışı yapılmadı! İşletmelerin vatandaştan aldığı KDV'nin doğru belgelendirilmesi için düzenleme yapıldı. Bu konuda hassasiyet gösteren ve bize bilgi veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz." dedi.


KAFE VE LOKANTALARDA KDV DÜZENLEMESİ: UZMANLAR VERGİ ARTIŞINI DEĞERLENDİRDİ

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, yeni KDV düzenlemesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bingöl, "KDV oranlarının bu gece arttırıldığı gibi haberler gerçeği yansıtmamaktadır" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hazırladığı 'Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ' Resmi Gazete'de yayımlandı.

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, yeni KDV düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bingöl, "KDV oranlarının bu gece arttırıldığı gibi haberler gerçeği yansıtmamaktadır" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hazırladığı 'Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ' Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğe göre; lokanta, kafe, pastane gibi işletmelerde imal edilen veya bu işletmelerin dışarıdan temin ettiği gıda maddelerinin satışında uygulanan KDV oranı, yüzde 8'den yüzde 10'a çıkarıldı.

Bu oran, alkollü içecekler için ise yüzde 18'den yüzde 20'ye yükseltildi. Yayımlanan tebliğ, mayıs ayı başından itibaren yürürlüğe girecek.

KDV'DE KAFALAR KARIŞTI

Yaşanan gelişmeler sonrası KDV'de kafalar karışırken, Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bingöl, şu ifadelere yer verdi: "KDV’deki oran artışları geçen yıl Temmuz ayında Cumhurbaşkanı kararı ile zaten yapılmıştı. Ki zaten böyle bir artış GİB tebliğ ile değil ancak Cumhurbaşkanı kararı ile yapılabilir. Bu gece yayımlanan tebliğ malumun ilanı olmakla beraber bazı tereddütlü konularda tereddütlerin giderilmesi ve uygulamaya açıklık getirmesinden ibarettir. KDV oranlarının bu gece arttırıldığı gibi haberler gerçeği yansıtmamaktadır."