Mahfi Hoca'dan Ezber Bozan TL Faizi Hesabı! Banka Faizinin Bir Yılda Ne Kadar Kaybettirdiğini Açıkladı

Mahfi Hoca'dan Ezber Bozan TL Faizi Hesabı! Banka Faizinin Bir Yılda Ne Kadar Kaybettirdiğini Açıkladı
"Türkiye'de paradan para kazanma dönemi bitti" diyen ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez'in hesabına göre TL mevduat enflasyon karşısında zarar ediyor.

Mahfi Hoca banka faizinin bir yılda ne kadar kaybettirdiğini açıkladı!

Mahfi Hoca olarak tanınan ekonomist Mahfi Eğilmez, banka mevduatlarının enflasyon karşısında kaybettirdiğini vurgulayan bir yazı kaleme aldı.

Nominal faizden net nominal faizi hesapladıktan sonra reel faizi beklenen enflasyonu da dikkate alarak hesapladı.

"Türkiye'de paradan para kazanma dönemi bitti" diyen ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, bankaya yatırılan TL mevduatın bir yıllık reel faiz oranını hesapladı. Mahfi Hocanın hesabına göre, TL mevduat enflasyon karşısında zarar ediyor!

Eğilmez, mevcut durumda reel faizin %2,15 olduğunu belirtti. Ancak geçmişteki enflasyon tahminlerinin gerçekleşmeyen oranlar göstermesi nedeniyle geleceğe yönelik tahminlerde temkinli olunması gerektiğini ifade etti.

Özetle, günümüzde mevduat faizlerinin enflasyon karşısında yatırımcıya zarar verdiğini ve reel faizin negatif olduğunu belirtti.

Eğilmez "Bugünkü faizlerle bankaya mevduat yatıran bir kişi eğer enflasyon oranı bir yılda değişmezse bir yılın sonunda % 13,9 negatif reel faiz elde etmiş olur. Bu da faiz geliri elde etmiş görünse de vade başındaki satın alma gücünü koruyamayacağını ortaya koyuyor" dedi.