Küresel piyasalarda altında fiyatları sıkıştıran 2 olay! Biri alttan itiyor diğeri de üstten bastırıyor

Küresel piyasalarda güvenli liman altın fiyatları, omikron varyantının küresel piyasalarda risk iştahını düşürmesinden destek bulurken Fed Başkanı Jerome Powell'ın varlık alımı azaltımı ve enflasyon ile ilgili yorumlarıyla baskı altında kalmaya devam ediyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Aralık 2021 11:00
Küresel piyasalarda altında fiyatları sıkıştıran 2 olay! Biri alttan itiyor diğeri de üstten bastırıyor

Fed Başkanı Jerome Powell, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, yüksek enflasyonun kalıcı olmasını engellemek için Fed’in araçlarını kullanacağını söyledi. ABD’de çalışan ücretlerinin özellikle en düşük ücret alan işçiler için arttığını söyleyen Powell, artışların daha yüksek bir enflasyon oranına yol açabilecek hızda olmadığını söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed’in varlık alımlarını daha hızlı bir şekilde azaltmasına “çok açık” olduğunu, böylelikle faizin gelecek yıl, ihtiyaç duyulursa, birkaç kez yükseltilebileceğini söyledi. Faizlerin yükselmesi faizsiz bir varlık olan altın üzerindeki baskıyı artırarak altın fiyatlarını düşürebilir.

altin-fiyatlari.jpg

S&P 500 omikron varyantıyla ilgili endişelerle Ekim 2020’den bu yana en kötü iki günlük düşüşünü yaşarken Bloomberg Dolar Spot Endeksi geriledi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi ise hafta başında yüzde 1,43’e geriledikten sonra yatay bir seyir izliyor.

Ons altın fiyatı

Haftaya 1.790 dolar civarında başlayan ons altın, piyasalarda risk iştahının azalmasıyla 1.805 doların üzerine tırmandıktan sonra Powell’ın varlık alımı azaltımı ile ilgili yorumlarıyla hızlı bir gerileme kaydetmişti. Sonrasında yeniden yükselişe geçen ons altın, Powell’ın enflasyon ile ilgili ikinci açıklaması sonrasında 1.777 dolar civarında işlem görüyor.

altin-fiyatlari1.jpg


Gram altın fiyatı

Gram altın, küresel altın fiyatları ve dolar/TL’deki yatay seyirle haftaya 713 TL seviyesinde başladıktan sonra küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen salı günü dolar/TL’nin neredeyse 14 seviyesine ulaşmasıyla rekor tazeledi. Gram altın, dolar/TL’deki yüksek seyirle 768 TL seviyesinde işlem görüyor.

altin-fiyatlari2.jpg