Kredi Kartı Sahiplerine Soğuk Duş! Bankalar Bütün Kredi Kartı Limitlerini Bu Seviyeye Düşürecek

Kredi Kartı Sahiplerine Soğuk Duş! Bankalar Bütün Kredi Kartı Limitlerini Bu Seviyeye Düşürecek
Aylardır yürütülen parasal sıkılaşma adımlarını ek olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankaların bütün kredili ürünlerde yeni kısıtlamalara gitmesini istedi. Talimat sonrası harekete geçen bankalar, kredi kartlarında yapılacak nakit avans vadelerini 3 aya düşürürken, alınan son karar ile kart limitlerine ilişkin azaltma kararı alınacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz ay yapmış olduğu açıklama ile kredi kartlarına ilişkin tüm uygulamalarda kısıtlamalara gidilebileceğinin sinyallerini vermişti.

Halihazırda devam eden enflasyonist ortam nedeniyle milyonlarca vatandaş için günü kurtarmanın tek yolu haline dönüşen kredi kartları, ekonomide istenen soğumanın sağlanamamasının da temel sebepleri arasında gösteriliyor.

Haziran ayı itibarıyla başlayan faiz artırımları sonucunda politika faizi yüzde 45 seviyesine çıkarılmış olsa da, talep kaynaklı enflasyonun bastırılmasında başarısız olan TCMB, çareyi kredili ürünlere yönelik yeni kısıtlama kararlarında buldu.

kart4.jpgKREDİ KARTLARINA YÖNELİK YENİ KISITLAMALAR GELİYOR

Geçtiğimiz aylarda bankalar tarafından müşterilere yönelik gönderilen bilgi notlarında, nakit avans işlemleri sonucunda çekilen nakit paranın yatırım araçlarına gitmesi halinde tüm kart limitlerinin kapatılacağı belirtilmişti. Bu konu üzerine geçtiğimiz haftalarda yeni düzenlemelere imza atan TCMB, halihazırda yürürlükte olan kredi kartı faiz tavanı uygulamasının delinmemesi için taksitli nakit avans işlemlerinin vadesini 12 aydan 3 aya indirmişti.

Bankalara sözlü olarak gönderilen bu talimat sonrasında bir değişikliğe daha gidildi. Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Kredi kartlarına yeni düzenleme geliyor. Kredi kartında nakit avans çekimi kart limitinin % 25’i ile sınırlandırılıyor.. Nakit avansta maksimum taksit sayısı 3’e indiriliyor." ifadelerini kullanarak, kart aracılığıyla nakit çekme işlemlerinde limitlerin 4 kat düşürüleceğini belirtti.


LİMİTLER TAM 4 KAT DÜŞÜRÜLDÜ

Bir başka deyişle 10 bin lira limiti bulunan kart sahipleri, gün itibarıyla bu limitin tamamını nakit avans işlemlerinde kullanabiliyor. Ancak düzenleme sonrası söz konusu sınır, her bir ay için 2 bin 500 liraya düşürülecek. Bu durum, nakit ihtiyaçları halinde acil olarak başvurulan nakit avans işlemini de devre dışı bırakacak.

Ekonomistler, söz konusu durumun nakit avans işlemlerindeki talebi baskılayacak olmasına karşın, kayıt dışı işlemlerin de artışına neden olacağını belirtti. Nakit avans işlemlerine yönelik düzenlemeleri delmek isteyen binlerce kullanıcı, kart limitini kullanarak altın alımı yapmakta ve saniyeler sonra aldıkları altını kuyumcularda bozdurmakta .

kart13.jpgBu durum, bir süredir 'ikili kur' görülen Türkiye'de alım-satım makasının çok büyük olması nedeniyle işlemi uygulayacakların peşinen çok büyük oranda zarar etmesini kabul edeceği anlamına geliyor.

Etiketler :