Kirada Yüzde 25 Zam Sınırı Değişiyor! Yeni Uygulamada Zam Sınırı Yüzde Kaç Olacak?

Kirada Yüzde 25 Zam Sınırı Değişiyor! Yeni Uygulamada Zam Sınırı Yüzde Kaç Olacak?
2022 yılının Temmuz ayında getirilen ve konut tipi kiralar için yıllık maksimum yüzde 25 zam yapılabileceğini öngören değişiklik, bu temmuz ayı itibarıyla sona eriyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un yüzde 25'lik zam sınırının değişeceğine yönelik ifadelerinin ardından iktidarın yeni kiracı planı ortaya çıkarken, kiralarda belirlenen 'zam tavanı' uygulaması tamamen sona erdirilmeyecek.

Türkiye'de bir süredir yaşanan yüksek enflasyon, kendisini en çok kiralık daire fiyatlarında hissettirdi.

Ortalama bir çalışanın aylık maaşı ile denk giden kira bedelleri, özellikle büyükşehirler başta olmak üzere birçok kentte barınma problemine yol açarken, sorunların önüne geçebilmek amacıyla 2022 yılının Temmuz ayında kiralar için "yüzde 25 zam sınırı" getirilmişti.

Başlangıçta yalnızca bir yıllık süre ile geçerli olacağı belirtilen uygulama, geçtiğimiz yıl yeniden uzatıldı. Türkiye'de TÜİK verilerine göre yıllık yüzde 65 seviyelerinde tespit edilen enflasyon oranına rağmen kiralara getirilen yüzde 25'lik zam sınırı, ev sahiplerini adeta isyan ettirmiş durumda.

YÜZDE 25'LİK KİRA ZAMMI TARİHE Mİ KARIŞIYOR?

Yıllar önce evlerini dönemin piyasa şartlarına göre kiraya verdiğini söyleyen ev sahipleri, aradan geçen yıllarda her şeyin katlanarak artması karşısında kiralarının adeta pula döndüğünü belirtiyor. Düzenleme nedeniyle kira tahliye davaları son yılların rekor seviyesine yükselirken, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un konuya ilişkin yaptığı açıklama gündeme bomba gibi düştü.

kirasozlesmesi2.jpgTunç'un katıldığı bir televizyon programında kira artış sınırına artık gerek kalmayacağını söylemesi, Temmuz ayı itibarıyla sona erecek düzenlemenin ardından kira zamlarında eski sisteme dönüleceği şeklinde yorumlandı. Değişikliğin açıklanması kiracılar tarafından tepki görürken, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, henüz bu konuda bir karara varılmadığını, Bakan Tunç'un sözlerinin henüz taslak aşamasında olduğunu ve yanlış anlaşıldığını belirtti.

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin ardından piyasaları regüle eden bu tür uygulamaların gevşetilmesi beklenirken, kiraya yıllık yüzde 25 zam sınırında da değişikliğe gidilmesi bekleniyor.

ZAM SINIRI KALKMAYACAK, YÜKSELTİLECEK

Ancak 2 yıldır uygulanan sistem nedeniyle mevcut kiralar ile piyasa şartları arasındaki makasın adeta bir uçurum haline gelmesi, uygulamanın kaldırılması halinde birçok kişinin kirasını ödeyemeyecek zamlarla karşı karşıya kalmasına neden olacak. Bu durumun önüne geçmek isteyen iktidar, konutta zam sınırı uygulamasını doğrudan kaldırmadan önce, kademeli bir artışa gitmeye hazırlanıyor.

tl4.jpgİlk aşamada Temmuz ayı itibarıyla yüzde 25'lik zam sınırı 35-40 seviyelerine çekilerek, enflasyon hedefleri ile uyumlu bir aralık yakalanacak. 2025 yılının yaz ayları itibarıyla ise kira sözleşmelerinde ÜFE/TÜFE artış hızına dönüleceği tahmin ediliyor.