Kanada'dan Çinli Huawei ve ZTE’ye yasak

Kanada, "ulusal güvenlik endişelerini" öne sürerek Eylül 2022'ye kadar Huawei ile ZTE'den yeni 4G veya 5G ekipman alımının durdurulacağını bildirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Mayıs 2022 10:19
Kanada'dan Çinli Huawei ve ZTE’ye yasak

Kanada İnovasyon, Bilim ve Sanayi Bakanı François-Philippe Champagne, Ottowa'da Kamu Güvenliği Bakanı Marco Mendicino'nun katılımıyla gerçekleşen bir toplantıda Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve ZTE'yi "yüksek riskli satıcılar" olarak değerlendirdi.

Telekomünikasyon sistemlerine dahli yasaklandı

Champagne, "Kanada hükümeti telekomünikasyon altyapımızın uzun vadeli güvenliğini sağlamak için Huawei ve ZTE ürün ve hizmetlerinin Kanada'nın telekomünikasyon sistemlerine dahil edilmesini yasaklamıştır" dedi.

İnceleme ve görüşmeler sonrasında alındı

Kararı, ülkenin bağımsız güvenlik kurumlarının inceleme yapmasının ardından müttefiklerle de görüşerek aldıklarını duyuran Champagne, "Kanada'da faaliyet gösteren telekomünikasyon şirketlerinin artık Huawei ve ZTE tarafından sağlanan ekipman veya hizmetleri kullanmasına izin verilmeyecek. Ayrıca, ağlarında bu şirketlere ait ve kurulu ekipmanı kullanan firmaların, bu ürünlerin kullanımını durdurmaları ve sistemden kaldırmaları gerekecektir" ifadelerini kullandı.

'Siber güvenlik, ulusal güvenlik demek'

Champagne, Kanadalıların güvenliğini ve telekomünikasyon altyapısını korumak için gerekli tüm önlemleri alacaklarının altını çizerken Mendicino, 21'nci yüzyılda siber güvenliğin "ulusal güvenlik" anlamına geldiğini belirtti.

Kanadalılara yönelik tehditlerin her zamankinden daha büyük olduğunu vurgulayan Mendicino, "Kanada'nın telekomünikasyon sistemini koruduğumuzdan emin olmak zorundayız. Ülke genelinde 5G ağları kuruluyor ve bu yenilik rekabet ve büyüme için büyük bir fırsatı temsil ediyor. Ancak bu fırsat beraberinde riskleri de getiriyor. Bu yeni mevzuat, ulusal güvenliğimiz için hayati önem taşıyan sistemleri daha iyi korumak açısından bir çerçeve oluşturacak ve hükümete ortaya çıkan siber tehditlere yanıt vermek için yeni bir araç sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Aralık 2027'ye kadar sistemden çıkarılacak

Karara göre, Eylül 2022'ye kadar Huawei ile ZTE'den yeni 4G veya 5G ekipman alımını durdurulacak, Huawei ve ZTE'ye ait mevcut ekipman ve hizmetler ise Aralık 2027'ye kadar sistemden çıkarılacak.

Daha önce ABD, İngiltere, Belçika, İsveç, Yeni Zelanda ve Avustralya da Huawei ve ZTE’nin 5G ürünlerinin kullanımını yasakladıklarını açıklamıştı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı