işte temmuzdan sonra emekli ve memurun alacağı maaş

işte temmuzdan sonra emekli ve memurun alacağı maaş
Memur ve emeklinin zam oranları netleşiyor! Gözler o tarihe kilitlendiMilyonlarca memur ve emekli vatandaşın gözü açıklanacak enflasyon oranlarına kitlenmiş durumda. 3 Temmuz'da açıklanacak olan enflasyon rakamları ile birlikte memur ve emekli vatandaşlarında zam oranları belli olacak.

Milyonlarca memur ve emekli vatandaşın gözleri, 3 Temmuz'da açıklanacak olan haziran ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. Bu tarihte açıklanacak enflasyon verileriyle, memur ve emeklilerin yılın ikinci yarısında alacakları zam oranları netleşecek.

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü 3 Temmuz'da açıklanacak haziran ayı enflasyonuna çevrildi. Haziran enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte, emekli ve memurların yılın ikinci yarısında alacağı zam oranı da kesinlik kazanacak. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yılın ilk 5 ayında, zam oranının belirleyicisi olan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 22.72 oranında artmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, yılın ilk beş ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) %22.72 oranında arttı. Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcı Anketi'ne göre, haziran ayında enflasyonun %2.52 olması bekleniyor. Bu tahmin gerçekleşirse, altı aylık enflasyon %25.81'e yükselecek ve emekliler bu oranda zam alacak. Finansal Kurumlar Birliği'nin anketine göre ise haziran enflasyonunun %3.17 olarak açıklanması bekleniyor. Bu durumda altı aylık enflasyon %26.61 olacak.

emek1.webp

Emekli maaşları, altı aylık enflasyon oranında zamlanacak. Örneğin, Merkez Bankası'nın tahmini gerçekleşirse, kök maaşı 10 bin lira olan bir emeklinin maaşı 12 bin 581 lira olacak. Finansal Kurumlar Birliği tahmini gerçekleşirse, aynı maaş 12 bin 661 lira olacak.

emek2.webp

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkının toplamı üzerinden hesaplanıyor. Yılın ilk altı ayında %15 toplu sözleşme zammı alan memurlar, enflasyon farkı olarak altı aylık enflasyonun %15'i aşan bölümünü alacak. Ayrıca, ikinci altı ay için %10'luk bir zam hakkına sahipler.

Haziran enflasyonu %2.52 olarak açıklanırsa, memur ve memur emeklileri %20.35 kümülatif zam alacak. En düşük emekli maaşı 32 bin 861 liradan 39 bin 548 liraya, en düşük memur emekli maaşı ise 17 bin 739 liraya yükselecek. Finansal Kurumlar Birliği'nin tahmini gerçekleşirse, zam oranı %21.11 olacak. Bu durumda, üniversite mezunu bir memurun maaşı 34 bin 235 liradan 41 bin 202 liraya çıkacak.

emek3.webp

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrette herhangi bir artış olmayacağını, amaçlarının kalıcı refahı sağlamak olduğunu belirtti. Emekliye enflasyon farkının haricinde bir refah payı verilmesinin şu an gündemde olmadığını ifade etti.