İran-İsrail Gerilimi Petrol Fiyatlarına Nasıl Yansıdı? Brent Petrolde 100 Dolar Korkusu

İran-İsrail Gerilimi Petrol Fiyatlarına Nasıl Yansıdı? Brent Petrolde 100 Dolar Korkusu
Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 89,92 dolardan işlem görüyor. Cuma günü 92,18 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 90,45 dolar seviyesinde tamamladı. Analistler brent petrolün 100 doları aşacağını öngörüyor.

“Ortadoğu’da korkulan olacak mı?” derken, İran Pazar sabaha karşı İsrail’e drone saldırısında bulundu. İsrail “Bedelini ödersiniz” tehditleri savururken; emtia uzmanları da endişelerini dile getirdi: “90 dolar civarında işlem gören Brent petrol, 100 doları aşacak.

Dünya gazetesinin haberine göre İsrail’in Savaş Kabinesi, İran'ın insansız hava aracı (İHA) saldırısı başlatmasının ardından bir araya geldi. Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz, "Doğru tarih ve zamanlamada bedelini ödeteceğiz" açıklamasında bulundu. İran-İsrail gerilimi, emtia dünyasında da tartışmaların merkezini oluşturuyor… Çünkü, İran’ın İsrail’i vurması, Gazze Savaşı’nın bölgede genişlemesi anlamına geliyor. Eski Beyaz Saray enerji danışmanı Bob McNally de İran’ın İsrail’i vurmasının şu aralar 90 dolar bandında seyreden Brent petrolün 100 doları aşacağına inanıyor.

BRENT PETROL KAÇ TL?

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 89,92 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 92,18 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 90,45 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.28 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,58 azalışla 89,92 dolar oldu. Aynı saatte Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 85,17 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte İran-İsrail arasındaki tansiyonun düşürülmesi için artan diplomatik çabalar etkili oldu.

İran'ın İsrail'e yönelik misilleme saldırısı gerçekleştireceği beklentisiyle cuma günü ekimden bu yana en yüksek seviyesini kaydeden petrol fiyatları, bölgedeki gerilimin hafifletilmesine yönelik çalışmalar sonucu azalan arz endişeleriyle düştü.

Saldırıların ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın yanı sıra Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün ve İngiltere dışişleri bakanları ile İsrail-İran gerilimine ilişkin son durumu ele aldı ve ABD'nin bölgede tansiyonun artmasını istemediği mesajını verdi. Blinken, dışişleri bakanları ile yaptığı telefon görüşmelerinde İsrail-İran geriliminde son durumu değerlendirdi ve mevkidaşlarına "ABD'nin bölgede daha fazla gerginlik peşinde olmadığı" ifade etti.

ABD'nin İsrail'in güvenliği konusunda hassas olduğunu kaydeden Blinken, bundan sonraki sürece ilişkin bölgedeki ülkelerle yakın koordinasyon halinde olacaklarını vurguladı.

Söz konusu açıklamalar, bölgedeki gerilimin hafifleyeceğine ve daha fazla arz kesintisi yaşanmayacağına yönelik umutları besleyerek petrol fiyatlarını düşürücü etkide bulundu.

Ayrıca, küresel piyasalarda ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz oranlarını düşürmek için acele etmeyeceğine yönelik öngörülerin kuvvetlenmesi de petrol fiyatlarının aşağı yönlü hareketini destekledi.

Analistler, beklenenden güçlü gelen enflasyon verilerinin Fed'in faiz indirimlerine haziranda başlayacağına dair umutları azalttığını belirtti. Bu durum, ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kazanmasını sağlarken petrolü alıcılar için daha pahalı hale getirerek petrol fiyatlarındaki yükselişi kısıtladı.

Brent petrolde teknik olarak 90,27 ile 90,37 dolar aralığının direnç, 90,04 ile 89,91 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Etiketler :