İnşaat devi Garanti Koza battı, bin 415 dairesi icradan satılacak

İnşaat devi Garanti Koza battı, bin 415 dairesi icradan satılacak
Türkiye’nin en köklü inşaat şirketlerinden Garanti Koza AŞ iflas etti. Şirketin Esenyurt’ta bulunan dev projesinin tamamı icradan satılacak. Satılacak daire sayısı bin 415. İcradan satışı istenen varlıkların değeri ise 5 milyar 500 milyon TL. Projeden satın aldığı daireleri teslim alamayan çok sayıda kişi arasında ünlü oyuncu Özge Özpirinçi de yer almıştı.

Temeli 1950’li yıllarda atılan Garanti Koza İnşaat için 30 Mart 2021'de iflas kararı çıktı. İflas kararı ile birlikte şirketin tasfiye sürecine geçildi. Oluşan iflas idaresi, şirket varlıklarını satışa çıkardı. Varlıklar satılarak, borçlar ödenmeye çalışılacak.

DEV PROJESİ İCRALIK OLDU
Satışı istenen varlıklar arasında, şirketin en büyük projesi olan Esenyurt’taki Koza Park Sitesi de yer alıyor. İflas idaresi, dev projede yer alan yüzlerce daire ve dükkânı icardan satacak. İlk icra ihalesi 28 Aralık’ta başlıyor.

İlk ihalede varlıkların satılmaması halinde ikinci ihale 26 Ocak’ta düzenlenecek.

garanti-koza-2-10097.jpg

DEĞERİ 5 MİLYAR 500 MİLYON TL
Satışa çıkarılacak daire ve dükkânların sayısı bin 415. Söz konusu varlıkların bedeli ise 5 milyar 500 milyon TL.

DEV PROJELER İNŞAAT ETTİ
Bugüne dek onlarca büyük projeye imza atan şirket bir süredir Esenyurt’ta bulunan yaklaşık 5 bin konutluk projesi sonrası mali sıkıntı yaşamaya başladı. Anılan projenin ilk iki etabını tamamlayan şirket, diğer etapları tamamlayamadı.

Anılan projeden daire veya iş yeri alan binlerce kişi ise bir süredir Garanti Koza’ya yönelik bir dizi dava açmıştı. Anılan kişiler arasında Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn ve Irak gibi ülkelerden yüzlerce yabancı alıcı da bulunuyordu. Öte yandan, şirketin sattığı projeden ev alan binlerce kişi ise ortada kaldı. Ünlü oyuncu Özge Özpirinççi de mağdurlar arasındaydı.

garanti-koza-4-5299.jpgŞirket, Bulgaristan’da da 240 milyon Euro’luk bir proje başlatmış ancak tamamlayamamıştı.

b5a3282b-fb7b-42a4-be67-87cc99adf1b7.jpg
Bu arada, iflas idaresinin hazırladığı faaliyet raporuna göre tasfiye halindeki Garanti Koza adına kayıtlı gayrimenkul sayısı 6 bin. İcradan satışa konu Koza Park sitesi 7 bloktan oluşuyor. Söz konusu blokların 3'ünde yaşam başaldı. Diğer 4 blok ise inşaat halinde.

Kaynak:halktv.com.tr