İngiltere, Türkiye'ye ihracat kısıtlamalarını kaldırdı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayisi ürünlerine yönelik İngiltere'nin Türkiye'ye uyguladığı ihracat kısıtlamalarının kalktığını belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Mayıs 2022 19:47
İngiltere, Türkiye'ye ihracat kısıtlamalarını kaldırdı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, İngiltere'nin başkenti Londra'ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı görüşmelere dair değerlendirmede bulunarak, "Özellikle Türkiye'ye uygulanan bazı kısıtlamalar konusunda daha önce söz verilen olumlu adımların atıldığını, hayata geçtiğini ve bunların kaldırıldığını görmek de daha olumlu bir hava estirdi" diyerek İngiltere'nin savunma sanayi ürünlerine yönelik Türkiye'ye uyguladığı kısıtlamaları kaldırdığını belirtti.

İngiltere tarafıyla uzun zamandır devam eden bazı münasebetlerin olduğunu ve çeşitli konuları masaya yatırdıklarını belirten Demir, "Hem Milli Muharip Uçak'taki hem de onun motorundaki daha önce konuştuğumuz bazı mevzularda ilerleme sağlanması için onların bazı adımlar atması gerekiyordu. Bu adımlarla ilgili de pozitif yaklaşımları gördük. Genel atmosfer oldukça olumlu. Gerek Savunma Bakanlığı yetkilileriyle gerek Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle görüşmelerimiz oldu. Teknik konularda önemli detaylar görüşüldü ve aynı zamanda prensip olarak iki ülke arasındaki savunma sanayisi konularındaki ilişkilerin daha da ileri seviye taşınması üzerine adımlar atıldı" ifadelerini kullandı.

'Sinerjiyi yakaladık'

Pozitif gündeme odaklanmanın hem ikili ilişkiler hem de müttefiklik açısından faydalı bir atmosfer oluşturduğunu belirten Demir, bundan sonra da bu şekilde devam etmenin gerekli olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin milli güvenlik endişelerini anladıklarını görmenin güzel olduğunu belirten Demir, "Savunma sanayisi ilişkilerinin sağlayacağı sinerjiyi konuşmak önemli, çünkü Türkiye'de kayda değer bir kabiliyet artışı var. İngiltere tarafından da bu kabiliyetleri yerinde görmek, tanımak ve bunlardan istifade ederek karşılıklı sinerji oluşturmakla ilgili irade beyanını gördük" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

İngiliz yetkilileri, 13 Aralık 2021'de Türkiye'ye yönelik savunma sanayisi ürünleri üzerine bir liste oluşturarak sözkonusu ürünlerin ihracatına ket vurmuştu.

KAYNAK: Anadolu Ajansı