Hükümetlerin açıklaması dijital paraları etkiledi: Bitcoin yüzde 10'dan fazla düştü

Hükümetlerin açıklaması dijital paraları etkiledi: Bitcoin yüzde 10'dan fazla düştü

Dijital para birimleri özellikle son 24 saat içinde sert düşü yaşadı. ABD Hazine Bakanlığı’nın bazı finansal kuruluşlara 'kripto para kullanarak para akladıkları' gerekçesiyle ceza uygulayacağına dair söylentiler de düşüşte etkili oldu.

Koronavirüs salgınında günlük hayatta dijitalleşmenin büyük ölçüde artmasıyla birlikte kripto paralara olan ilgi de arttı. Kısa sürede büyük kâr etme rüyasına kapılan bir çok küçük yatırımcı da kripto para yatırımı yapmaya başladı.

Türkiye'nin de alışverişe yasakladığı dijital paralar, hükümetlerin olumsuz açıklamalarının ardından sert düşüş yaşadı. Çarşamba günü 65 bin dolarla zirveyi gören Bitcoin, yüzde 10’un üzerinde düşüşle 55.724 dolara geriledi. Bitcoin'in sert düşüş hareketiyle beraber, Etherium, Litecoin, Cardano, Polkadot, Stellar gibi büyük alt coinlerde yüzde 20'yi aşan değer kaybı yaşandı. Ethereum yüzde 11’den fazla düşüşle 2.216 dolar seviyesine indi. Altcoinlerde ise XRP (Ripple) yüzde 17'lik kayıpla 1,32 dolara gerilerken, Litecoin yüzde 17,53 düşüşle 262 dolar civarında işlem görüyor. 

ABD'li kripto para borsası Coinbase, perşembe günü ABD borsası Nasdaq'da işlem görmek üzere halka arz olmuştu. Kripto paraların işlem gördüğü borsa için Nasdaq'da listelenmek üzere SEC'e başvuru yapan ve başvurusu kabul gören Coinbase, yeni dönemde ABD borsalarında işlem gören kripto para borsası oldu. Hisse fiyatlarının hızlı bir şekilde 429 dolara kadar yükselmesiyle şirketin piyasa değeri 112 milyar dolara kadar ulaşmış ancak daha sonra 310 dolar ile başlangıç fiyatının da altına gerilemişti.

Eski FED Ekonomisti ve ekonomi yazarı  Erkin Şahinöz, kripto para birimlerindeki sert dalgalanmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Lütfen tasarrufunuzun 'giderse gitsin' diyebileceğiniz kısmı ile olun sadece bu dünyada. Al sat için uygun değil burası. Balinalar için karides olursunuz. Hikâyesi ve güvenliği çok yüksek projeler bulursanız alın ve yatın. 5 sene unutun. Ve şifrenizi yedekleyin" uyarısında bulundu.