Flaş Kulis: Asgari Ücrete Ara Zam Gelecek Ama Temmuz'da Değil!

Flaş Kulis: Asgari Ücrete Ara Zam Gelecek Ama Temmuz'da Değil!
Asgari ücrette zam beklentileri gündemdeki yerini koruyor. 17 bin 2 TL olarak uygulanan asgari ücret, geçim sağlamaktan çok uzak. Hükümet asgari ücrete zam senaryolarını yalanlasa da ekonomistlerin bu konudaki beklentisi sürüyor. SGK Başuzmanı İsa Karakaş asgari ücret ara zam tarihini açıkladı!

Asgari ücret son olarak 2023 yılının Aralık ayında yüzde 49 artırılarak 17 bin 2 liraya yükseltildi.

Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda yüzde 49'luk artışın, asgari ücrete yılda bir kez zam geleceği göz önüne alınarak belirlendiği açıklandı.

Ancak o tarihten itibaren alım gücü inanılmaz derecede düştü.

Dolayısıyla asgari ücrette zam beklentisi doğdu.

Asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağı gündemdeki yerini koruyor.

Hükümetten bu yönde beklentiler artıyor.

asgari-ucret5.jpg

2024 asgari ücret ara zam söylentilerine SGK Başuzmanı İsa Karakaş cevap verdi. Karakaş, asgari ücrete ara zammın eylül ayında gelebileceğini aktardı. Deneyimli uzman eylül ayında asgari ücrete 4 bin TL zam beklediğini ifade etti.

isa-karakas.jpg

ASGARİ ÜCRETE 4 BİN TL ZAM BEKLENİYOR

Asgari ücretin artırılmasının, çalışanların yaşam standartlarını iyileştireceğini belirten İsa Karakaş, 4.000 TL'lik zam beklentisi ile milyonlarca çalışan için umut verici bir haber verdi.

Kamu çalışanlarının temmuz ayında zam alacağını hatırlatan deneyimli uzman, asgari ücretlilere eylül ayında bir zam yapılabileceğini dile getirdi.

asgari-ucret3.png

İsa Karakaş'ın açıklaması şöyle;

"Yapılacak zam, asgari ücretle geçinen vatandaşların hayat pahalılığı için önemli bir destek olacak. Geçim sıkıntısı yaşayan asgari ücretliler, gıda, kira ve diğer temel ihtiyaçlardaki fiyat artışlarından olumsuz etkileniyor. Zor durumda olan asgari ücretliler için planlanan zam, ekonomik anlamda büyük bir rahatlama sağlayacak."