Finansal hizmetler güven endeksi dipte seyrediyor

Merkez Bankası verilerine göre mayıs ayında finansal hizmetler güven endeksi bir önceki aya göre 5,8 puan düşerek 172,9 seviyesine geriledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Mayıs 2022 17:07
Finansal hizmetler güven endeksi dipte seyrediyor

Merkez Bankası mayıs ayı finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi verisini açıkladı. Mayıs ayında finansal hizmetler anketine katılan 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen değerlendirme, düşüşü gösterdi. Anket sonuçları şöyle: Mayıs ayında finansal hizmetler güven endeksi, bir önceki aya göre 5,8 puan düşüş kaydederek 172,9 oldu.

Üç aylık beklentiler tüm alt endekslerde azalış yönünde

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi olmak üzere tüm alt endekslerin FHGE’yi azalış yönünde etkilediği görülmektedir.

merkez.png

Son üç ay ve gelecek üç aya dair iş durumu ve hizmetlere dair beklentiler zayıfladı

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla zayıflayarak devam ettiği gözlendi. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin de zayıfladığı görüldü.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre son üç aydaki istihdamda azalış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin artış bildirenler lehine döndüğü, gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir ise zayıfladı. Mayıs ayında NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre ‘finans ve sigorta faaliyetleri’ sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde ‘64-finansal hizmet faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)’ ve ‘65-sigorta, reasürans ve emeklilik fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)’ sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 5,5 ve 16,8 puanlık azalış olduğu, ‘66-finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetler’ sektöründe ise 13,9 puanlık artış olduğu görüldü.