TFF Başkanı Büyükekşi’nin de ortağı olduğu Watergarden AVM yabancı bankanın oldu

TFF Başkanı Büyükekşi’nin de ortağı olduğu Watergarden AVM yabancı bankanın oldu
Ortakları arasında TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de olduğu İstanbul Ataşehir’deki Watergarden AVM’nin tek sahibi Albaraka Türk Katılım bankası oldu. FLO Ayakkabının sahiplerinin banka ile kurdukları ortaklık sona erdi. Ortakların, AVM’den bekledikleri kazancı elde edemedikleri kaydedildi. Şirketten Halktv.com.tr’ye yapılan açıklamada “Watergarden İstanbul ile hiçbir ilgimiz kalmadı” denildi.

Forum markası ile faaliyet gösteren 9 AVM’nin konkordato talebinde bulunmasının sektördeki yankıları sürerken, dikkat çeken bir gelişmenin daha yaşandığı anlaşıldı. Ataşehir’de 2016 yılında açılan ve içinde Avrupa’nın en büyük gösteri havuzunun da yer aldığı Watergarden’la ilgili kritik bir gelişme yaşandı.

BANKA İLE ORTAKLIK YAPTILAR
Temeli 2014 yılında atılan AVM için, Büyükekşi ve Ziylan Ailesi ile Albaraka Türk Katılım Bankası, “Kar-zarar ortaklığı yatırım sözleşmesi” imzaladı. 18 Temmuz 2014 tarihli sözleşme gereği taraflar, AVM’de ortak olarak yer aldı.

dincer2.jpeg

Ataşehir'deki Watergarden AVM 2016'da açıldı

ORTAKLAR, UMDUĞUNU BULAMADI
Ancak, başka birçok AVM’de yaşanan mali sıkıntı burada da yaşandı. Taraflar, bekledikleri verimi elde edemedi. Taraflar arasında yürütülen görüşmeler sonrası, ortaklığın sona erdirilmesi kararı alındı.

BANKA, DEV AVM’NİN TEK SAHİBİ
Dev AVM’nin bağlı olduğu Ziylan Gayrimenkul Yatırım ve Yönetim AŞ adına Halktv.com.tr’ye yapılan açıklamada “6 Şubat 2024’te yapılan Kâr-Zarar Ortaklığı Komite Toplantısında, alınan ortak karara istinaden ortaklık tasfiye edildi. Ziylan Gayrimenkul olarak Watergarden İstanbul projesiyle ile ilgili hiçbir tasarrufumuz kalmamıştır” denildi.

dincer1.jpeg

AVM'nin ortakları arasında TFF Başkanı Büyükekşi de yer alıyor.

TFF BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ DE ORTAK
Ticaret sicil gazetesi kayıtlarına göre Ziylan Gayrimenkul 5 Mart 2014’te kuruldu. 363 milyon TL 778 bin TL ödenmiş sermayesi bulunan şirket Ziylan ve Büyükekşi Ailesine ait. Şirketin ortakları arasında, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Büyükekşi’nin yanı sıra Mehmet Ziylan, Aykut Büyükekşi, Zehra Büyükekşi, Mahmut Uğur Ziylan, Ayşe Erbalcı, Ali Fuat Akça ve Mürşide İşçi de ortaklar arasında. Bilindiği gibi Ziylan ve Büyükekşi Ailesi, aynı zamanda FLO Ayakkabı’da da ortak.

ESKİ BAKAN DA YÖNETİMDE
Öte yandan, dev AVM’nin sahibi konumundaki Bahreyn merkezli Albaraka Group’a bağlı banka 1985’ten bu yana Türkiye’de faaliyette. Eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de bankanın yönetim kurulunda yer alıyor.

Etiketler :