Fed kararı öncesinde uzman isimde dolar öngörüsü: Dolar artık çok fazla tutulamayacak

Küresel piyasalar Fed’in açıklayacağı kararlara odaklandı. Faiz tarafında değişiklik beklenmezken Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ve para politikası kurulu notlarında yer alan değişiklikler önem arz ediyor. Para piyasaları uzmanı Onur Altın faiz kararı beklemediklerini belirterek Türkiye'ye yansımaların neler olacağının ipuçlarını verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ocak 2022 15:48

Piyasaların gözü Fed kararında. Dün başlayan Fed toplantısı bugün bitecek. Mart ayına dair faiz kararı için ipuçları verilecek mi? Tüm dünya Fed'in faiz kararına odaklanmışken Para piyasaları uzmanı Onur Altın " Bu akşam faiz kararı ile ilgili bir açıklama duymasak da Mart ayında faiz arttırıp arttırmayacağına dair verilecek kararın ipuçlarını göreceğiz. Enflasyon, büyüme ve istihdam konusunda verilecek mesajlar çok önemli. Şu anda ABD'de işsizlik yüzde 3.9 seviyesinde. Pandemi öncesinde bu rakam yüzde 3.5 civarındaydı. Bu rakamlara göre şu anda istihdam tarafı oturmuş durumda. Büyüme tarafındaki rakamlar ise omikron varyantı ve tedarik sorunu nedeniyle son çeyrekte bir miktar azalma oldu. ABD'de bakılan en önemli veri ise enflasyondan gelecek rakamlardır. Özellikle ücret artışlarının devam etmesi enflasyonun yüzde 7'yi aşmasını sağlayabilir. FED'in enflasyon nedeniyle faiz arttırımına gitmesini bekliyoruz. 16 Mart'taki toplantıda bu durum netleşecektir ama bugün bir faiz mesajı bekliyoruz" dedi.

onur-altin.jpg

'Dolar artık tutulamayacak'

Onur Altın Türkiye piyasaları için ise "Dolar / TL bandında yatay seyir gözleniyor. Borsa İstanbul'a baktığımızda ise güne 0.30'lük bir artışla başladık. Orada da satış baskısının devam edeceğini düşünüyorum. Dün borsa pozitif kapatsa da bu tepki alımıydı. Önümüzdeki dönemde FED'in kararları küresel bazda borsalardan parasal çıkışları hızlandıracaktır. Bu da Borsa İstanbul'un 2100 seviyesinin altında kaldığı sürece satış baskısını koruyacağını düşünüyorum" dedi.

Fed açıklamasının Türkiye'ye nasıl yansıyacağını yorumlayan Onur Altın sözlerine şöyle devam etti:

"Benim borsa ile ilgili tahminim 1835 ve 1725'e kadar borsanın ilk etapta geri çekileceği yönünde. FED kararları sonrasında yurtiçi piyasalarda Türkiye bankaları ve şirketleri artık daha fazla maliyetle para bulacaklar. Ve para bulurken çok daha zorlanacak. Dolar dünyada daha zor bulunacağı için diğer para birimlerine karşı değer kazanmaya başlayacak. Bu toplantı sonrasında dolar 13.85 seviyelerini zorlamaya başlayacak. Dolar tarafı artık çok fazla tutulamayacak"