Faiz kararına tepki yağıyor

Merkez Bankası'nın faizi 1 puan indirerek yüzde 15 olarak açıklamasının ardından siyasiler ve ekonomistlerden tepki geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Kasım 2021 17:06
Faiz kararına tepki yağıyor

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Kasım ayı toplantısında faizi indirme kararı aldı. PPK, politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15'e çekti.

Karara tepkiler geliyor.

Kılıçdaroğlu: Hemen seçim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası'nın yüzde 16 seviyesindeki politika faizini 100 baz puan indirirerek yüzde 15'e çekmesinin ardından yaptığı bir paylaşım yaptı.

Kılıçdaroğlu, "Artık DUR Erdoğan! #HemenSeçim" dedi.

Akşener: Mutlu musun Erdoğan?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener karara ilişkin tepki göstererek "Yanlıştaki inadının milletimizin her bir ferdine 1 saatteki maliyeti 3000 lira oldu. Mutlu musun Sayın Erdoğan?" dedi.

'Memleketi batırdınız'

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, karara ilişkin, "Merkez Bankası #faizkararı öncesinde ekonomistler ısrarla faiz indirmeyin dedi ama yine dinlemediler! 1 puan faiz indirimi geldi, dolar yine uçuşa geçti! “İNADINA” ve “TEK ADAMA BAĞLI” ekonomi yönetimiyle memleketi batırdınız! Yetti arkadaş! Nedir bu milletin sizden çektiği!" dedi.

'Geçmiş olsun'

İktisatçı Mahfi Eğilmez, "Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan indirerek % 16'dan 15'e düşürdü. Geçmiş olsun." dedi.

'Kurdelesi resmen kesilmiştir...'

Ekonomi yazarı Uğur Gürses, kararın ardından yaptığı paylaşımda, "Kısmen girdiğimiz enflasyon-devalüasyon döngüsünün kurdelesi resmen kesilmiştir." dedi.

'Apayrı bir skandal'

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak da faiz kararının ardından bir paylaşımda bulunarak, "Dolar kurundaki şu hareket sadece iki saat içinde oldu. 10,80'lerden, 10,40'lara ve faiz kararının ardından 10,90'lara. Birileri iki saat içinde "deveyi hamuduyla götürdü" dedi.

Bir paylaşım daha yapan Öztrak, kararın açıklanmasındaki gecikmeyi hatırlatarak şunu söyledi:

"Faiz kararının 5 dakika gecikmeli açıklanması" ise o apayrı bir skandal. Türk Lirası tarihimizin hiç bir döneminde bu kadar sahipsiz ve savunmasız olmadı.

'TL'den dolara yöneliş hızlanır'

İktisatçı Mustafa Sönmez ise karara ilişkin, "Beklendiği gibi politika faizi 1 puan daha indirildi ve %15 e düştü. Bu, enflasyonun 5 puan altında bir faiz. TL den dolara yöneliş hızlanır. İndirim Aralık’ta da 1-2 puan mümkün." dedi.

Muhalefete de seslenen Sönmez, "Muhalefet partileri , sendikalar, meslek kuruluşları, tüm örgütlü kesim, bir araya gelerek tüm yurtta enflasyonun yol açtığı yoksulluğun mimarı Saray’ı protesto ve erken acil seçim mitingleri yapmalı. Bu, en kısa zamanda örgütlenmeli. Sızlanmakla bir şey olmaz." ifadesini kullandı.

'Batırdınız memleketi'

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, karara ilişkin, "Merkez Bankası, faizi 100 baz puan indirdi. Faizler %15 oldu. Nas Süresinde Allah'ın 'Faiz Haramdır' hükmü ne oldu? %15 olunca helal mi oldu? Sizi gidi Faizciler sizi. Batırdınız top yekün memleketi." dedi.

Ne olmuştu?

Erdoğan, dün partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda faiz hakkında konuşmuştu.

"Faiz sebeptir, enflasyon neticedir" diyen Erdoğan, "Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam" ifadelerini kullanmıştı.