Esnaf Zamlara İsyan Etti: "Sakal Tıraşı Parasıyla Çorba İçemiyorum"

Artvin Hopa'da kuaför salonu işleten Ali Zaim Yılmaz, kozmetik ürünlerdeki zamları eleştirdi. Yılmaz, işçi sigortası ve kira artışlarının işletmesini zor duruma soktuğunu belirtti. İşletme giderlerinin artması nedeniyle personel sayısını azaltmak zorunda kaldığını ifade etti.

Artvin Hopa’da kuaför salonu işleten Ali Zaim Yılmaz, kozmetik ürünlere gelen zamları eleştirdi. Yılmaz, "Bir ruja 650-700 lira veren bir işletmede ne kazanılabilir?" dedi. İşletmesinde yaptığı sakal tıraşından örnek veren Yılmaz, 3 yıl önce yaptığı sakal tıraşı parasıyla 4 çorba içebildiğini, bugün ise bir sakal tıraşı ücretinin bir çorba almaya yetmediğini belirtti.

Yılmaz, 2 yıl önce 7 sigortalı personel çalıştırırken, artan sigorta giderleri nedeniyle personel sayısını 2’ye düşürdüğünü söyledi. Yılmaz, "Artvin Hopalıyım, bay-bayan güzellik salonu işletiyorum. Yurt dışında yaklaşık 20 sene yaşadım. Yaklaşık 7 senedir de Hopa'da ticari işletmeciyim. Hopa’da iş yerimi açtım ama önceleri yaptığım ticareti bulamadım. Son 7 senedir burada işletmeciyim, gerçekten çok zor. Maddi ve manevi olarak çok zor. Hayat pahalılığı insanları bitiriyor" dedi.

1e35072d-3c9a-4938-beed-dc64ea359092.jpg

"SİGORTA GİDERLERİ PERSONEL SAYIMIZI DÜŞÜRDÜ"

Yılmaz, sigorta giderlerinin artmasının işletmesini zor durumda bıraktığını belirtti. "Sigorta giderleri son 2 senedir gerçekten çok arttı. Daha önce 7 sigortalı eleman çalıştırırken, bugün sadece 2 eleman çalıştırmak zorundayım" dedi.

"KOZMETİK ÜRÜNLERİNDE YÜZDE 1000'E VARAN ARTIŞLAR VAR"

Yılmaz, kozmetik ürünlerindeki fiyat artışlarından yakındı. "Kira artışlarından dolayı birçok arkadaşım iş yerini kapatmak zorunda kaldı. Kolonya, jilet, makyaj malzemelerine yüzde 100 değil yüzde 500, hatta yüzde 1000 artış var" ifadelerini kullandı.

"SAKAL TIRAŞI PARASINA BİR ÇORBA İÇEMİYORUM"

Yılmaz, yetkililerden esnafa destek istedi. "Eskiden insanlarımız sakal bırakmazdı. Şimdi saç ve sakal bırakmak moda oldu. Üç yıl önce sakal tıraşı parasıyla 4 çorba içiyordum. Bugün 1 sakal tıraşı yapıyorum ama 1 çorba içemiyorum. Cumhurbaşkanımızdan veya yetkililerden yardım istiyoruz" dedi.

Kaynak:ANKA