Erdoğan, Tüm Emeklilere Zam İçin Kapıyı Kapattı, Yalnızca Bu Emeklilerin Maaşları Değişecek!

Emekliler hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 bin liralık en düşük emekli maaşının yetersiz olduğunu kabul ederken, binlerce liralık seyyanen zam taleplerine de kapıyı kapattı. Erdoğan'ın açıklamaları sonrası Mart ayında en düşük emekli maaşı ile sınırlı bir artış beklentisi oluşurken, kulislerde aktarılanlara göre maaşların ne kadar yükseleceği ortaya çıktı.

AKP'nin Kütahya mitinginde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilerin zam taleplerine ilişkin çarpıcı ifadeler kullandı.

Ocak ayında yapılan zamla 7 bin 500 liralık en düşük emekli maaşı 10 bin liraya yükseltilirken, Erdoğan, bu rakamın yetersiz olduğunu kabul ederek "Ülke olarak daha yüksek maaşlar için daha fazla gelir elde etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN TÜM EMEKLİLERE ZAM İÇİN KAPIYI KAPATTI

Ekonomistlerin ve muhalefetin açıklamaları sonrası emeklilerde oluşan seyyanen zam talepleri hakkında da dikkat çeken ifadeler kullanan Erdoğan, konuşulduğu gibi 7 bin 10 bin liralık zamların bütçeye trilyonlarca lira maliyet getirdiğini ve böyle bir durumun mümkün olmadığını söyleyerek, yüksek miktardaki seyyanen zamlar için kapıyı tamamen kapattı.

turklirasi1.jpgAncak Erdoğan'ın en düşük emekli maaşı ile ilgili kullandığı ifadeler, yalnızca taban aylık alan emekliler için 31 Mart seçimleri öncesinde bir değişikliğe gidileceğine yönelik beklentiler ortaya çıkarırken, SGK Uzmanı Özgür Erdursun, seçim öncesinde en düşük emekli maaşı alanlarla sınırlı tutulmak üzere 2 bin ile 4 bin lira arasında bir artışın yapılabileceğini belirtti.

5510 Sayılı Kanun'un Ek 19. maddesi kapsamında, kök maaşına bakılmaksızın tüm emeklilerin maaşlarını minimum 10 bin liraya yükselten düzenleme, yapılması planlanan değişiklik sonrası 12 bin lira ile 14 bin lira arasındaki bir seviyeye çıkarılacak.

lira7.jpgEN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN EN GÜÇLÜ RAKAM 12 BİN 500 TL

Bu düzenlemenin 31 Mart seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmen duyurulması beklenirken, geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimler öncesinde Erdoğan, yine yalnızca taban aylıklarla sınırlı olmak üzere 2 bin liralık bir emekli zammının müjdesini vermişti.

Yapılacak değişiklik sonrası 10 bin liralık aylıkların, 12 bin 500 liraya yükseltilmesi en muhtemel senaryo olarak kabul edilirken, yerel seçimlerde başarı sağlamak isteyen iktidarın, emeklilerin tepkisini çekmemek için bu düzenlemeyi seçimlerin öncesinde Meclis'ten geçirmesi bekleniyor.