Emekliye İkinci Kez 5 Bin TL İkramiye Ödenecek: "O Tarihte Hesaplara Yatacak"

Emekliye İkinci Kez 5 Bin TL İkramiye Ödenecek: "O Tarihte Hesaplara Yatacak"
Erdoğan'ın 9 Ekim'de duyurduğu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı nedeniyle bir defaya mahsus olmak üzere tüm emeklilere ödemesi yapılan 5 bin TL'lik ikramiyeler için dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Düşük yapılan emekli zammından duyulan hoşnutsuzluğun önüne geçmek amacıyla, iktidarın bu yıl bayram ikramiyelerine ek olarak yeni bir 5 bin TL'lik ödeme yapacağı belirtildi.

16 Ocak tarihli kabine toplantısının ardından SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 42.56 oranında zam yapıldığını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük emekli maaşının ise yüzde 33.3'lük artışla 10 bin liraya çekildiğini belirtmişti.

Türkiye'deki yüksek enflasyon, artan hayat pahalılığı, gıda ve kira fiyatları başta olmak üzere her kalemde yaşanan şok zamlar karşısında emekli zammının yetersiz kaldığını belirten milyonlarca emekli, hükümetin aldığı karara sert şekilde tepki gösterirken, bazı SGK uzmanları iktidarın mevcut şartlarda 31 Mart seçimlerine gidemeyeceğini belirterek, yerel seçim öncesinde ek zam gelebileceğinin sinyallerini vermişti.

tl1.jpgSon olarak ünlü hukukçu Prof. Dr. Ersan Şen, geçtiğimiz yıl yapılana benzer olarak seçim öncesinde, Mart ayının ilk günlerinde açıklanacak bir seyyanen artışla birlikte en düşük emekli maaşının 12 bin lira seviyelerine çıkarılacağını belirtirken, emekliler için yeni bir ikramiye duyurusu geldi.

EMEKLİYE İKİNCİ KEZ 5 BİN TL İKRAMİYE VERİLECEK

Sözcü TV'de yapılan canlı yayında açıklamalarda bulunan Şen, aynı zamanda hükümetin yeni yılda emeklilere yönelik ikinci bir planının daha olduğunu belirtti.

9 Ekim'de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan ve Kasım ayında çalışmayan emekliler için ödenen 5 bin TL'lik ikramiyeler, tepkilerin ardından tüm emekliler için geçerli olmuştu.

AKP iktidarının 2019 yılından itibaren Ramazan ve Kurban Bayramları'nda emeklilere dağıttığı ikramiyelerin yanı sıra, bu yıl 31 Mart'tan önce yapılacak duyuru ile 5 bin liralık ek ikramiyenin dağıtılacağı belirtildi.
tl10.jpg
SEÇİMDEN ÖNCE HESAPLARA YATACAK

10 Nisan tarihine denk düşen Ramazan Bayramı için 5 bin TL'lik ikinci bir ikramiye ödemesi yapılacağını belirten Şen, ikramiye açıklamasının emeklileri memnun etmek için seçimlerden önce duyurulacağını ve hesaplara aktarılacağını belirtti.

Bu adımın emeklilere kısa vadeli bir rahatlama sağlamayı amaçladığını belirten Şen, verilecek ikramiyelerin göz boyamanın ötesine gidemeyeceğini savunarak, yeni bir maaş düzenlemesi yapılmadıkça bu tür ara ödemelerin sorunu çözmeye yetmeyeceğini belirtti.

Etiketler :