Tam her şey bitti derken emeklileri heyecanlandıracak haber... İki yandaş gazeteci ipuçlarını verdi

Tam her şey bitti derken emeklileri heyecanlandıracak haber... İki yandaş gazeteci ipuçlarını verdi
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, zam bekleyen milyonlarca emekliye seyyanen zam kapısını kapadı ama yandaş gazetecilere göre konu kapanmadı. Cem Küçük, Erdoğan'a rapor sunulduğunu söyledi. İktidara yakın yazar Abdulkadir Selvi ise Erdoğan'ın mutlaka emeklileri rahatlatacak bir düzenleme yapacağını söyledi.

En düşük emekli maaşı 10 bin TL... 10 bin TL maaş alan emekli geçim savaşı veriyor. Muhalefet de emekli aylıklarının en düşük asgari ücret seviyesine gelmesi gerektiğini savunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çağrılara yanıt verirken bütçe hesabı yapıp "Milletimizden sabır istiyoruz" dedi, emekliye seyyanen zam kapısını kapattı. Fakat iki yandaş gazeteciden Erdoğan'ın emekliler için yeni bir düzenleme yapacağı yönünde sinyaller geldi.

Erdoğan'ın önüne rapor konduğunu söyleyen yandaş gazeteci Cem Küçük, Habertürk ekranlarında emekli maaşları için şunları söyledi:
"Sayın Erdoğan da dedi, ‘Bu kadar verirsek askerin, polisin, sağlık çalışanının maaşını ödeyemeyiz’ dedi. Bence Temmuz ayında yapılacak bir şey bu. Yani enflasyon artı bir miktar seyyanen zam seçimden sonra olur şu an olmaz ya da 2025’in başında olur.

cemkucuk1.jpg

AKP EMEKLİLER İŞİNİ YÖNETEMEDİ

AK Parti emekliler işini götüremedi, yönetemedi. Bunun için Sayın Erdoğan da ‘adaleti sağlayamadık’ dedi. Bakın bu çok önemlidir. Cumhurbaşkanı zaten bu konularda görür bunları yani. Anadolu'da dediğim gibi bakın geçen sene 7 bin 500 lira zam 2023 Ocak'ta kötü değildi. Çok yüksekti filan demiyorum ama kötü değildi ve insanlar şikayet etmedi. Ama yüzde 100'e yakın enflasyonun olduğu yerde siz 7 bin 500 lirayı 10 bin lirada bırakırsanız olmaz. Mesela 13 bin lira olsaydı, en azından insanlar şunu diyecekti: 'Ya memura verdi seyyanen, bize de verdi' veya 'Onlara yüzde 50 bize de yüzde 50'… Bir adalet sağlanmış olacaktı. İnsanlar bu adaletsizliğe de biraz kızıp eleştiriyorlar.

OYLARININ ANADOLU'DA BİRAZ DÜŞECEĞİNİ SÖYLÜYORUM

Ben o yüzden Temmuz'u beklemek gerekir diye düşünüyorum. Bence milletten Anadolu'da bir tepki gelecek buna. Ben AK Parti'nin oylarının Anadolu'da biraz düşeceğini hep söylüyorum, yani çok yüksek aldığı yerlerde bile 3-5 puan düşebilir. Bu tür şeyleri de söylemek lazım.

1-001.webp

ERDOĞAN'A RAPOR SUNULDU: EMEKLİ MAAŞLARI ŞİKAYET EDİLİYOR

Mesela AK Parti'de Sayın Erdoğan'a sunulan raporu söyleyeyim size; milletvekilleri cumaya gidiyor veya sabah namazına gidiyor. Anadolu'da bak, büyükşehirleri demiyorum. Yani Anadolu'da gittiğinde ya bu emekli maaşları falan filan böyle çok şikayet ediliyor. Yani AK Partili vekillerin şu an birinci gündeminde bu emekli maaşı var."

BİR İPUCU DA ABDULKADİR SELVİ'DEN GELDİ

Gazeteci Abdülkadir Selvi ise A Haber canlı yayınında emekli maaşlarıyla ilgili şunları kaydetti:
"Emeklilere artışlar da her zaman enflasyonun üzerinde artışlar yapıldı, tabandaki kademeler yükseltildi ama geldiğimiz noktada özellikle çalışanlardan ziyade emeklilerde bir mağduriyet söz konusu ve bu mağduriyet devam ediyor. Ekonomi gerçekten bir toparlanma sürecine girdi, risk primleri düşüyor, Türkiye'nin kredi görünümü düzeliyor. Emeklilerimiz şunu diyecekler; 'Risk priminin düşmesinin, Türkiye'nin kredi görünümünün düzelmesinin benim aldığım maaşla ne ilgisi var?' Türkiye ile ilgisi var ama bunun mutlaka emeklilere bir yansıması olması lazım. Ben Cumhurbaşkanının bunu gündemine aldığını görüyorum. Erdoğan bunu gündemine aldıysa mutlaka emeklilerimiz rahatlatacak bir düzenleme yapar. Ben emekliler konusunun artık cumhurbaşkanının öncelikli gündem maddelerinden biri olduğunu görüyorum. Zamanlama ve şeklini bilmiyorum ama mutlaka emeklileri rahatlatacak bir dokunma, bir düzenleme yapacaktır."