Emekliler Bu Parayı Her Yıl Bu aylarda Alıyorlardı! Kötü Haber, Artık 2000 TL Eksik Alacaklar

Emekliler Bu Parayı Her Yıl Bu aylarda Alıyorlardı! Kötü Haber, Artık 2000 TL Eksik Alacaklar
Hükümet, 15 yıllık refah payı uygulamasını sonlandırarak emekli maaşlarında yaklaşık 2 bin liralık kesintiye neden oldu. Yeni sistemde SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları memur emeklisinin artış oranına eşitlenecek.

Hükümet, yeni yılda emekli maaşları üzerinde önemli bir değişikliğe gidiyor. 15 yıldır uygulanan refah payı sistemine son verme kararı alındı.

DEĞİŞİKLİK KARARI

AKP iktidarı, 15 yıldır uygulanan refah payı sistemini sonlandırma kararı aldı. Bu karar, emekli maaşlarında yaklaşık 2 bin liraya denk düşen refah payı uygulamasının kaldırılmasını öngörüyor.

12-001.jpg

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, refah payı ödemesine son verme kararını duyurdu. Değişikliğin Temmuz ayındaki emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam ile birlikte hayata geçirileceğini belirtti.

GETİRİLEN KESİNTİ VE YENİ SİSTEM

Yüksek enflasyon nedeniyle son yıllarda yüzde 11-12 oranlarına kadar yükselen refah payı uygulamasının kaldırılması, yeni yılda emeklilere yapılacak maaşlarda yaklaşık 2 bin liralık kesintiye neden olacak. Ancak, yeni sistemde SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş oranlarının memur emeklisinin artış oranına eşitleneceği planlanıyor.

REFÂH PAYI UYGULAMASININ EŞİTLENMESİ VE PLANLI EKONOMİ İLKESİ

1-004.jpg

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilen refah payı uygulamasının herhangi bir düzen içermemesi ve değişik oranlarda ödeniyor oluşu, yeni ekonomi yönetimi tarafından "planlı ekonomi" ilkesine aykırı bulundu. Bu nedenle, statüsü fark etmeksizin, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensuplarına aynı oranda zam yapılması kararı alındı.

ZAM KARARININ ERKEN TARİHE ALINMASI VE TEPKİLER

Temmuz ayındaki zamlar için düşünülen bu değişiklik, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 42.57 oranındaki artışa tepki göstermesi sonrasında erken tarihe çekildi. Bu yıl itibarıyla tüm emeklilere yüzde 49.25 oranında zam yapıldı.

2.jpg