Elektriğe denetim zammı: Fatura vatandaşa kesiliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı elektrik dağıtım şirketlerinin denetimi özel şirketlerden denetim hizmeti alacağına yönelik yeni yönetmelik yayımladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Mayıs 2022 13:28
Elektriğe denetim zammı: Fatura vatandaşa kesiliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre elektrik dağıtım şirketlerinin denetimini özel denetim şirketlerine devretmek için yönetmelik yayımladı.

Bakanlığın elektrik dağıtım şirketlerini denetletmek için denetim şirketlerinden hizmet satın almasıyla maliyet faturalara eklenirse, yeni zam gelecek.

Denetim şirketlerine ödenecek para ya tarifelere yansıtılıp vatandaşın elektrik faturalarına yüklenecek ya da vatandaştan toplanan vergilerle finanse edilen bütçeden ödenecek.

Yaptırım olmayacak

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre bakanlık, denetim yükümlülüğünü, sonuçları itibarıyla bakanlık açısından bağlayıcı olmayacak ve yaptırım içermeyecek şekilde inceleme, tespit ve raporlama yapmak üzere yetkilendireceği şirketlerden hizmet satın almak suretiyle gerçekleştirebilecek. Bakanlık şirketlerin denetimini, bu konuda ihtisas sahibi olan kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yapabileceği gibi bu kuruluşlara yetki devretmek suretiyle de yaptırabilecek.

'Denetim yetkisini kullanmayabilirler'

Normalde kamu personeli tarafından denetlenmesi gereken dağıtım şirketlerinin faaliyetlerinin özel denetim şirketlerine bırakılması kafalarda soru işaretlerine yol açtı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) eski Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya, şirketlerin her birinin birbirleriyle çıkar ilişkisi olabileceği uyarısında bulundu. Sakarya, “Bütün şirketleri zan altında bırakmak doğru değil ama iş ilişkisi içinde olan şirketler mutlaka olacaktır. Bazı sorunları görmezden gelebilirler, denetim yetkisini tam anlamıyla kullanamayabilirler” dedi.

Faturayı kime çıkıyor?

Dağıtım şirketlerinin birçok masrafı ve kârı vatandaşın elektrik faturalarına yansıtılıyor. Şimdi bu şirketleri denetlemek için denetim şirketlerinden hizmet satın alınacağı için vatandaşa yeni bir masraf kapısı açılmış oldu. Denetim şirketlerine ödenecek para ya doğrudan elektrik tarifelerine masraf olarak yansıtılacak ya da Enerji Bakanlığı'nın bütçesinden ödenecek. Her iki durumda da faturayı vatandaş ödemiş olacak.