Dün 10 yılın zirvesindeydi bugün ise 14 yılın zirvesinde! Buğday fiyatları tam gaz

Buğday fiyatı dün 9,34 dolarla son 10 yılın zirvesine çıkmıştı. Bugün ise 9.60 dolar dolardan işlem gören buğday fiyatları 14 yılın zirvesini gördü. Fiyatlardaki hızlı yükseliş ekmek zammı beklentilerine neden olurken Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "buğday olmak üzere hububat ve diğer ham maddelerde arz sıkıntısı yaşanmayacak" denilmişti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Şubat 2022 02:04
Dün 10 yılın zirvesindeydi bugün ise 14 yılın zirvesinde! Buğday fiyatları tam gaz

Buğdayın Chicago borsasında işlem gören vadeli kontratları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Karadeniz bölgesinden yapılan hububat ihracatında aksama yaşanacağı endişeleriyle yaklaşık 14 yılın en yüksek seviyesini gördü. Mısır sekiz ayın zirvesine yükselirken, soya fasulyesi fiyatları ise toparlandı.

Chicago borsasında işlem gören mısır vadeli kontratları yüzde 1.6 artışla 7.01 dolar/bushel, yani 276.0 dolar/ton seviyesine yükseldi.

Soya fasulyesi yüzde 0.9 artışla 16.68 dolar/bushel yani 612.9 dolar/ton seviyesine çıktı.Soya fasulyesi dün Eylül 2012'den bu yana görülen en yüksek seviyeyi gördükten sonra ekside kapanmıştı.

Chicago borsasında en yüksek işlem hacmine sahip olan buğdayın Mayıs teslimatlı vadeli kontratları seansın ilk işlemlerinde 9.60 dolar/bushel yani 352.7 dolar/ton ile Haziran 2008'den bu yana görülen en yüksek seviyeye yükselmesinin ardından %0.9 artışla 9.43 dolar/bushel yani 346.5 dolar/ton seviyesinde işlem gördü.

Bakanlık sıkıntı yaşanmayacak demişti

Bakanlık açıklamasında, uluslararası hububat ticaretinde diğer ihracatçı ülke ve menşelerden de hububat arzı imkanlarının mevcut olduğu belirtilere, "Sonuç olarak 2022 yılı hububat üretimine yönelik olumlu beklentilerle birlikte ülkemiz gıda arzında bir sıkıntı öngörülmemektedir" ifadelerine yer verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:

Tarım ve Orman Bakanlığı, bağlı ve ilgili kuruluşlarıyla birlikte uluslararası gelişmeleri yakından takip etmekte ve gerekli tedbirleri almaktadır.

Son dönemde Rusya ve Ukrayna arasındaki gelişmeler ve bunun uluslararası hububat ve gıda piyasaları üzerindeki muhtemel etkileri de Bakanlığımızca yakından takip edilmektedir.

Ancak, son günlerde, söz konusu gelişmelerin, buğday başta olmak üzere ülkemizin gıda tedarikinde sıkıntılara yol açacağı yönünde değerlendirmeler yapıldığı görülmektedir.

Başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere Karadeniz havzasında bulunan ülkeler, dünya hububat ticaretinde önemli konumda bulunmakta olup, ülkemize sağladığı lojistik avantaj nedeniyle de bu bölge ile olan ticaret hacmi günden güne artış göstermiştir.

Bakanlığımızca yapılan değerlendirme neticesinde; gerek Toprak Mahsulleri Ofisi gerek lisanslı depolar dâhil özel sektörün mevcut stokları dikkate alındığında başta buğday olmak üzere hububat ve diğer ham maddelerde yeni hasat dönemine kadar arz yönüyle bir eksikliğin olmayacağı öngörülmektedir.

Her ne kadar Rusya ve Ukrayna ülkemizin hububat tedarikinde son yıllarda ağırlık kazanmış olsa da uluslararası hububat ticaretinde diğer ihracatçı ülke ve menşelerden de hububat arzı imkânları mevcuttur.

Bunun yanı sıra Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yürütülen un ve yem regülasyonu çalışmaları devam etmektedir.

Sonuç olarak 2022 yılı hububat üretimine yönelik olumlu beklentilerle birlikte ülkemiz gıda arzında bir sıkıntı öngörülmemektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bu konuda her türlü hazırlığı mevcut olup ülkemiz gıda piyasalarında sağlanmış olan istikrarın korunmasına yönelik gerekli tedbirler alınmaya devam edilecektir.