Dört Saatlik Zirvede Ortamın Gerildiği Anlar!

Dört Saatlik Zirvede Ortamın Gerildiği Anlar!
CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaretiyle başlayan normalleşme süreci kapsamında ana muhalefet heyeti ile bakanların görüşmeleri sürüyor. Dün de CHP’nin ekonomi heyeti, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i ziyaret etti.

CHP gölge kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan sorumlu genel başkan yardımcısı Yalçın Karatepe liderliğindeki ekonomi heyeti, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile dün gerçekleştirdikleri 4 saatten uzun süren görüşmede vergi politikaları üzerine önemli konuları masaya yatırdı.

Dün gerçekleşen ve 4 saatten fazla süren görüşmede asgari ücret artışıyla ilgili somut bir karar çıkmazken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe'nin vergi cennetleriyle ilgili sözleri ortamda soğuk duş etkisi yarattı. Karatepe, bahşişten vergi alınmasına ilişkin planı eleştirerek, "Vergi cennetlerine kaçan paralar vergilendirilse bahşişe muhtaç olmazsınız" dedi. Bu açıklama üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in sessiz kalması, odada soğuk rüzgarlar estirdi. Türkiye'de vergi cennetlerine para transferine yüzde 30 gelir vergisi zorunluluğu getirilmişti; ancak vergi cenneti ülkeler listesi açıklanmadığı için bu düzenleme 18 yıldır uygulanmıyor.

Gazete Pencere'deki özel kulis haberine göre; Karatepe'nin vergi cennetlerine kaçan paraların vergilendirilmesi gerektiği yönündeki açıklamaları, odada dikkate değer bir etki yarattı.

Görüşme sırasında vergi cennetlerine yönelik mevcut yasal düzenlemelerin tartışıldığı, ancak vergi cenneti ülkeler listesinin belirlenmemesi nedeniyle bu düzenlemelerin etkinliğinin sorgulandığı da belirtildi.