Dikkat! İkinci Evi Olana Ek Vergi Yolda!

Dikkat! İkinci Evi Olana Ek Vergi Yolda!
Merkez Bankası, konut ve kira fiyatlarındaki artışı dizginlemek için bir dizi öneride bulundu. Bu öneriler arasında birden fazla konutu olanlara kademeli ilave vergi getirilmesi de yer alıyor

Seçim sonrası vergi artışları konuşulurken, Merkez Bankası'ndan beklenmedik bir öneri geldi. Birden fazla konut sahibi olanlara yönelik kademeli ilave vergi getirilmesi önerisinde bulunan Merkez Bankası, aynı zamanda geçimini kiradan sağlayanlara 'şirket' alternatifi sunmayı düşünüyor.

Vatandaşların vergi yükünü artıracağı söylenen yeni vergi önerisi, Merkez Bankası'nın son enflasyon raporuyla gündeme geldi. Raporda, kiradaki yüzde 25'lik sınırlamanın etkisiz olduğu vurgulanarak, birden fazla konuta sahip olanlara ilave vergi getirilmesi ve kiradan geçinenlere şirket kurma opsiyonu sunulması önerisi yer aldı.

Merkez Bankası, ayrıca kira piyasasının daha sağlıklı işlemesi için kiraların merkezi bir platform üzerinden takip edilmesi, standartlar oluşturularak uygulanması, yeni düzenlemelerin yapılması gibi somut adımlar atılmasını talep etti.

Etiketler :