Çiftçiler'e ait Ragıp Paşa Köşkü 449 milyona icradan satılacak

Çiftçiler'e ait Ragıp Paşa Köşkü 449 milyona icradan satılacak
Türkiye’nin en varlıklı ailelerinden biriyken, miras paylaşım davaları ile gündeme gelen Çiftçiler’e ait Kadıköy Caddebostan'da bulunan Ragıp Paşa Köşkü icradan satılacak. Köşk için belirlenen bedel 449 milyon TL. Çiftçiler’e ait olan 437 daire ve dükkanların icradan satışları ise devam ediyor.

75 yıllık Çiftçiler Holding bir süredir, mirasçılar arasındaki dava ve hacizlerle gündemde. Zincirlikuyu’da bulunan Çiftçi Towers’daki 4,3 milyarlık 437 daire ve dükkânın icradan satışı devam ederken bir diğer icra ihalesi kararı ise, bir dönem ailenin en değerli varlığı olarak görülen Ragıp Paşa Köşkü için alındı. “Perili Köşk” olarak da bilinen 5 katlı yapının değeri için rapor hazırlandı.

449 milyon lira değer biçildi

Bilirkişi raporuna göre köşkün değer 449 milyon lira. İstanbul Anadolu Gayrimenkul İcra Müdürlüğü eli ile yürütülen ihalede alacaklı konumda özel bir banka yer alıyor. Köşkün hisseleri ise Hakan Mehmet Çiftçi, kuzeni Hatice Ayşe Paksoy ile geçen yıl vefat Meral Edibe Çiftçi adına kayıtlı. Köşkün icradan satış ihalesi önümüzdeki 2 Eylül’de yapılacak. İlk ihalede alıcı çıkmaması durumunda ihale 3 Ekim’de tekrar yapılacak.
6169086845d2a06a3cf19b69.jpg

23 dönüm üzerine inşa edildi

Tavanları son dönem Osmanlı mimarisi üslubunda beş katlı olarak yapılan köşk, mimarisinin yanı sıra mekân tasarımları, iç ve dış süslemeleri ile öne çıkıyor. 23 dönüm arazi üzerinde bulunan köşkün net kapalı alanı ise 2 bin 700 metrekare.

40 bin altına mal oldu
40 bin altına mal olduğu belirtilen köşkü Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid'in mabeyincisi Ragıp Paşa yaptırdı. Köşk, Sirkeci Garı'nın da mimarı olan August Carl Friedrich Jasmund'a 1906'da yaptırıldı. Ragıp Paşa, 1920 yılında bu köşkte vefat etti.
indir-2.jpg

Dairelerin satışı devam ediyor
Yıllardır bakımsız bir halde bırakıldığı için eski ihtişamını kaybeden köşkün sahibi konumundaki Çiftçiler uzun süredir mali sıkıntılarla gündemde. Türkiye’de ilk kamyon fabrikasını kuran Çiftçiler Holding, birinci kuşaktan isimlerin vefatı ile sancılı bir sürece girdi. Holding uzun süredir mirasçılar arasındaki davalarla da gündemde.
6169086945d2a06a3cf19b6f.jpg

Aileye ait Çiftçi Towers'da bulunan ve değer 4.3 milyar lira olarak hesaplanan 437 lüks dairenin icradan satış süreci ise devam ediyor. 1 Haziran'da başlayan süreç 26 Eylül'e kadar devam edecek.