Borsada artçı şoku! Depremzedenin kaybı 5,4 milyar lira

Borsada artçı şoku! Depremzedenin kaybı 5,4 milyar lira
Deprem sonrası Borsa İstanbul’un 2 gün süreyle açık kalması nedeniyle yıkımdan etkilenen 10 ildeki 381 bin yatırımcı toplamda 5,4 milyar lira kaybetti.

Türkiye'yi derinden sarsan depremin ardından Borsa İstanbul'da işlemlerin 3 gün devam etmesi hem yatırımcı hem siyasiler tarafından çok eleştirildi. Özellikle bölgede bulunan 381 bin yatırımcının işlem yapamaması (bölgeden 3 iş gününde hemen hemen işlem geçmediği öğrenildi) zaten her şeyini kaybetmiş depremzedeye bir darbe de sermaye piyasalarından geldi şeklinde yorumlandı. Eleştiriler üzerine depremin olduğu 6 ve 7 Şubat değil 8 Şubat çarşamba günkü işlemler iptal edildi. Yatırımcı yüzde 8'i aşan kayıpla kapanan çarşamba günkü işlemlerin iptal edilmesine sevinse de pazartesi ve salı günkü yüzde 8.8'lik kayıp da yatırımcıya önemli darbe vurdu.

Habertürk'ten Rahime Ak'ın haberine göre; işlemlerin geçerli olduğu 2 günde yüzde 8.8 eriyen borsada borsa şirketlerine yatırım yapanların toplam portföyleri ise 480 milyar lira (25 milyar dolar) azaldı.

1 kişinin aldığı büyük riskten mi kapanmadı?

Yatırımcıların en çok dikkat çektiği nokta ise tek bir aracı kurumdan gelen satışlar oldu. Gelen bilgilere göre bu satışlara önceki hafta cuma günü önemli reel sektör yatırımları da bulunan bir yatırımcının aşırı risk alarak yaptığı işlemlerin deprem sonrası kapatılması zorunluluğu nedeniyle açık tutulduğuna dair söylentiler oldu. Bu söylentiler yatırımcıları daha da sinirlendirdi. Tek bir yatırımcı için başta depremzedeler olmak üzere bir çok yatırımcının zararına göz yumulması yatırımcıların aralarında toplanıp tepki göstermelerini beraberinde getirdi.

Depremzedenin 56.2 milyarlık hisse varlığı

Tabi ki eşitlik açısından en çok dikkat çekilen nokta ise deprem bölgesinde bulunan yatırımcılar. Büyük depremin ardından 3 gün kapanmayan, sonrasında ise çarşamba günkü işlemleri iptal edilen Borsa İstanbul'da işlemlerin geçerli olduğu 2 günde deprem bölgesindeki 10 ildeki 381 bin yatırımcının 5.4 milyar lira kaybı oluştu. Merkezi Kayıt Kuruluşu rakamlarına göre depremzedelerin şu anda borsadaki portföyü 56.2 milyar lira düzeyinde.

borsa-1-001.jpg

Etiketler :