Borsa Haftaya Nasıl Başlar? 24 Haziran Pazartesi Borsa Ne Olur?

Borsa Haftaya Nasıl Başlar? 24 Haziran Pazartesi Borsa Ne Olur?
Geçtiğimiz hafta Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri bayram tatili nedeniyle borsada işlem yapılmadı. 2 günlük kısa haftanın ilk işlem günü olan Perşembe günü ise hisselerin çoğunda güçlü alımlar gerçekleşti. Bu alımlar BIST100 endeksini de yukarı çekerek endeksin haftayı %2,87 yükselişle kapatmasını sağladı.

BIST100'ün yükselişine paralel olarak XTUMY endeksi de bu hafta %3,52 artış göstererek 9958,11 puandan 11088,01 puana yükseldi. Bu yükseliş, XTUMY endeksinin son dönemdeki düşüş trendinin de kırılmasına işaret ediyor.

Son aylarda BIST100 endeksinde 11088,01 puana kadar bir düzeltme yaşanmış ve bu düzeltme sırasında hisselerin çoğunda düşüşler gözlemlenmişti. Ancak geçtiğimiz hafta gelen alımlarla dip bölgelerinden uzaklaşan hisseler, yükseliş trendini yeniden yakalamaya başladı.

Bu yükselişin arkasında ise yatırımcıların tatil sonrası oluşan alım iştahı ve bazı şirketlerin açıkladıkları güçlü finansal sonuçlar yatıyor.

Uzmanlar, önümüzdeki dönemde borsada volatilitenin yüksek seyredebileceğini, ancak uzun vadeli yatırımcılar için alım fırsatlarının da ortaya çıkabileceğini öngörüyor.

BORSA PAZARTESİ GÜNÜNE NASIL BAŞLAR?

Daha önceki düşüşlerde defalarca destek olan ortalama bölgesi bir önceki haftada yine destek oldu. İlerleyen süreçte geniş resimde 10100 ana destek olarak takip edilmeye devam edilecek.