BM: 18 milyon kişi gıda güvenliği riski altında

Birleşmiş Milletler (BM), Afrika'nın Sahel bölgesindeki ülkelerde yaklaşık 18 milyon kişinin gıda güvenliği sorunu yaşayabileceği uyarısında bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Mayıs 2022 16:44
BM: 18 milyon kişi gıda güvenliği riski altında

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, BM Cenevre Ofisindeki basın toplantısında Afrika'nın Sahel ülkelerindeki gıda ve beslenme sorununa değindi.

18 milyon kişi etkilenebilir

Laerke, gerekli tedbirler alınmazsa Sahel ülkelerinde artan gıda güvensizliğinin 3 ay içinde 18 milyon civarında kişiyi etkileyebileceğinin altını çizdi.

'3 ay içinde 7,7 milyon çocuğun dengesiz beslenmesi sözkonusu'

An itibarıyla bölgede 1,8 milyon çocuğun dengesiz beslendiğini vurgulayan Laerke, "5 yaş altındaki 7,7 milyon çocuğun dengesiz beslenme sorunu yaşaması bekleniyor" dedi.

'Bu noktaya gelinmesinde yoksulluk rol aldı'

Laerke, bölgedeki ülkelerden Burkina Faso, Çad, Mali ve Nijer'de durumun endişe verici noktalara ulaştığını aktararak, "Gelinen noktaya şiddet, güvensizlik, fakirlik ve rekor seviyelere yükselen gıda fiyatları sebep oldu" değerlendirmesinde bulundu.

30 milyon dolara ihtiyaç var

Bölge ülkelerindeki gıda güvensizliği sorunuyla başa çıkılabilmesi için BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin ek olarak 30 milyon ABD doları nakit yardıma ihtiyaç duyduğunu anlatan Laerke, sadece Burkina Faso'ya 6 milyon, Çad, Mali ve Nijer'e ise 8'er milyon dolar gerektiğini söyledi.

İhtiyaç duyulan miktarın sadece yüzde 12'si alındı

Laerke, bu yıl içinde Sahel bölgesi için başlatılan yardım çağrılarının 3,8 milyar doları bulduğunu belirterek, şimdiye kadar ihtiyaç duyulan miktarın sadece yüzde 12'sini bağış olarak alabildiklerini hatırlattı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı