BM: Ukrayna'ya odaklanıp diğer ülkeleri unutmayın

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan insani ve siyasi krize odaklanılması nedeniyle dünyanın diğer bölgelerindeki krizlerin ve yardıma muhtaç kişilerin ihmal edilmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Mayıs 2022 16:08
BM: Ukrayna'ya odaklanıp diğer ülkeleri unutmayın

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi'nin kalkınmadan sorumlu bakanlarının toplantısına katılan BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, toplantı öncesinde gazetecilere konuştu.

'Sorun yaşayan tek ülke Ukrayna değil'

Grandi yaptığı açıklamada dünyada sorun yaşayan tek ülkenin Ukrayna olmadığını, birçok yerde de kriz olduğunu ifade etti.

Avrupa ülkelerinin, diğer bölgelere yaptığı yardımları azaltarak Ukrayna'ya odaklanması halinde daha sonra daha büyük sorunların yaşanacağını vurgulayan Grandi, "Diğerlerini unutmamalıyız" ifadelerini kullandı.

'Diğer bölgelerdeki insani krizlere de müdahale edilmeli'

Ukrayna krizinin gıda güvenliği, enerji fiyatları, fiyat artışları, istikrarsızlık gibi zaten hassas olan birçok duruma etkileri bulunduğunu hatırlatan Grandi, Afrika, Orta Doğu, Latin Amerika, Asya gibi birçok yerdeki insani krizlere de müdahale edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bangladeş'e gidiyor

Grandi, bugünkü toplantıdan hemen sonra Arakanlı Müslümanların durumunu görüşmek için Bangladeş'e gideceğini söyledi.

KAYNAK: Anadolu Ajansı