Barış Soydan'ın İddiası: Erdoğan, Gaye Erkan'ı Yeni İfşaat, Hatta Kayıt Kaygısı Yüzünden Görevden Aldı

Barış Soydan'ın İddiası: Erdoğan, Gaye Erkan'ı Yeni İfşaat, Hatta Kayıt Kaygısı Yüzünden Görevden Aldı
Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın görevden alınmasının yankıları sürüyor. 10 Haber yazarı Barış Soydan'a göre Merkez Bankası içinden yeni ifşaatlar olabileceği kaygısı, Erdoğan'ın planlarını öne çekti.

Barış Soydan, Hafize Gaye Erkan'ın görevden alınmasının arkasındaki 3 sebebi yazdığı yazısında ilginç kulis bilgileri paylaştı.

"Hafize Gaye Erkan’ın ABD seyahatini uzatması ve tatminkar bir açıklama yapmayıp ekonomi yönetimiyle açık iletişimden kaçınması görevden alınmasında etkili oldu" diyen Soydan "Bir diğer sebep de banka içinden yeni ifşaat kaygısı" dedi.

hafize-gaye-erkan.jpeg

Erdoğan'ın partisinin aday toplantısında isim vermeden Erkan'a sahip çıkmasını değerlendiren Soydan "Bir iddiaya göre Erdoğan, Gaye Erkan’la ilgili iddialardan ve kamuoyundaki tartışmadan rahatsız oldu. İki ihtimal vardı: Bir, iddialar doğruysa ve bunlar zamanında görülüp müdahale edilmediyse bu bir yönetim hatasıydı. İki, iddialar yanlışsa ve bu kampanya yine de engellenemediyse aynı şekilde ortada yönetim sorunu vardı.

Sonuçta en azından iddiaların derinleşmesinin ve tartışmaların büyümesinin önüne geçmek için bizzat devreye girdi ve Erkan’a sahip çıkan açıklamayı yaptı" dedi.

hafize-gaye-erkan2.jpg

Soydan'ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

* Özellikle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve bazı yakın isimler seçimden önce bir değişikliğin olumsuz sonuçları olabileceği düşüncesini Erdoğan’la paylaşmıştı. Muhtemelen Erkan’a ciddi bir uyarı verilecek, ailesinin bankayla bağı kesilecek ve yerel seçimlerden sonra durum tekrar değerlendirilecekti.
Bu plan fazla sürmeden sarsılmaya başladı.

İlk olarak, iddiaların devam edebileceği ve banka içinden yeni ifşaatlar (ve hatta kayıtlar) çıkabileceği kaygıları oluşmuştu. Diğer 2 konu ise Hafize Gaye Erkan’ın ABD seyahatini uzatması ve tatminkar açıklama yapmayıp ekonomi yönetimiyle açık iletişimden kaçınması oldu. Bu Erkan’ın ani kararlar alacağı ve/veya zamansız biçimde görevden ayrılacağı endişesi doğurdu. Bunun üzerine Merkez Bankası’nda başkan değişimi seçimin bitmesi beklenmeden gündeme alındı."

Etiketler :