Bankalardan TL Operasyonu! Faizler Kaça Çıktı?

Bankalardan TL Operasyonu! Faizler Kaça Çıktı?
Kur Korumalı Mevduattan aşamalı çıkış kapsamında bankalar harekete geçti. KKM'den dönen hesaplarda faiz yüzde 42'ye kadar çıktı.

Merkez Bankası’nın Kur Korumalı Mevduat’tan çıkış işlemleri kapsamında ilk işlem günü bankalar yoğun mesai yaptı. TCMB’nin KKM hesaplarından TL vadeli mevduata dönüşüm hedefi getirmesi sonrasında TL vadeli mevduat faizleri yüzde 42’ye kadar yükseldi. Bazı özel bankalarda döviz dönüşümlü KKM’lerin TL vadeliye geçişi için daha yüksek oranlar uygulanabildi.

Merkez Bankası’nın Kur Korumalı Mevduat'tan (KKM) çıkış adımları kapsamında bankalara getirdiği kur korumalı mevduat hesaplarının TL vadeli mevduata dönüşüm hedefinde ilk gün bankalarda yoğun mesai yaşandı. TL vadeli mevduat için faizler yükseldi. İlk etapta bazı özel bankalar vadesine ve büyüklüğüne göre TL vadeli mevduat faiz oranını yüzde 33-42’ye çekti. Kamu bankalarında ise TL vadeli mevduat faizi yüzde 35-37 arasında uygulandı.

Bilgi veren bir özel bankacılık kaynağı düz TL vadeli mevduat ve vadesi dolan TL dönüşlü KKM hesaplarının TL vadeli mevduata dönüşü için sektörde yüzde 33-42 faiz oranlarının öne çıktığını belirtti. Aynı kaynak, vadesi dolan döviz dönüşlü KKM hesapları için de yüzde 33-42 oranlarının geçerli olduğunu duruma göre ise bu oranlara 2 puanlık artış getirilebildiğini aktardı.

Ekonomim'den Şebhem Turhan'ın haberine göre bir kamu bankasından üst düzey bir kaynak TL vadeli mevduat faizinin yüzde 35-37 arasında değişiklik gösterdiğini belirtti. Aynı kaynak, hem düz TL mevduat için hem de döviz veya TL dönüşlü KKM hesaplarının TL vadeli mevduata dönüşü için aynı faiz oranlarının uygulandığını söylüyor.

Kur korumalı mevduat faiz oranının ise Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu (PPK) artışı sonrası yüzde 25’e çıktığını belirtti. Döviz dönüşlü KKM hesabı olan ve vadesi dolan tasarruf sahipleri TL vadeli mevduata geçmeyip KKM’de devam etmek isteyenlerinse yüzde 25 faiz oranının yanına 3 puan prim uygulaması bulunduğuna da vurgu yaptı.

Bir başka özel banka kaynağı ise TL vadeli mevduat faizini yüzde 37 seviyesine çektiklerini belirtti. Aynı bankacı hem düz TL vadeli mevduatta hem de KKM dönüşlü TL vadeli mevduatta faiz oranının değişmediğine işaret etti. Mevduat faizlerinin çıkabileceği seviye konusunda ise maliyeti daha fazla artırmamak gerektiğine işaret etti.

Etiketler :