Bankalardan Kredi Kartlarına Yeni Düzenleme: Tüm Kart Limitleri Bu Seviyeye İndirilecek!

Bankalardan Kredi Kartlarına Yeni Düzenleme: Tüm Kart Limitleri Bu Seviyeye İndirilecek!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz günlerde kredi kartlarına yönelik kısıtlayıcı kararlar alınacağını belirtmişti. Atılacak ilk adım ortaya çıkarken, bankaların kart limitlerinde yapacağı değişikliğin detayları belli oldu.

8 Haziran 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığına getirilen Hafize Gaye Erkan ile Türkiye, ekonomi modelinde 180 derecelik bir dönüşüm yaşamıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından 'Rasyonel Politikalara Dönüş' sözleri ile tanımlanan bu süreç, beraberinde parasal sıkılaşma adımlarının atılmasıyla devam etti. Şubat ayının ilk günlerinde Erkan'ın görevden alınmasıyla birlikte yerine getirilen Fatih Karahan, TCMB'nin 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu toplantısında yaptığı açıklamalar ile kredili ürün kullanımına ve kredi kartlarına yönelik kısıtlamaların sinyallerini vermişti.

kart1.webpKREDİ KARTLARINA YENİ KISITLAMA MESAJI VERİLMİŞTİ

Karahan'ın açıklamalarının ardından bankalar kredi kartlarının limitlerine ilişkin yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Her ne kadar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalara kart sahipleri için aylık gelirin 4 katı oranında limit tahsis edileceğini belirtmiş olsa da, birçok banka aynı kredi kartını uzun süre kullanan ve findeks notu yüksek olan müşterilerine aylık gelirlerinin 10 katı oranında limit tahsis edebiliyor.

BANKALAR O KİŞİLERİN KART LİMİTLERİNİ DÜŞÜRECEK

Türkiye'de asgari ücret kazanan birçok kişinin dahi 150 bin lirayı bulan kart limitlerine ulaşmış olması, yanlış finansal işlemlerde batmayı ve çok büyük bir borçla karşı karşıya kalınmayı kaçınılmaz kılıyor.

kkk.jpgEkonomideki tüketim alışkanlıkları için de oldukça sıkıntılı bir durum oluşturan bu uygulama, bankalara gönderilen talimatlar ile kısıtlanacak. Aylık gelirinin 4 katı üzerinde limit verilen kartların limitlerinin düşürülmesi ve bankaların kredi kartı limitlerini incelerken daha sıkı incelemeler yapacağı öğrenildi.